Zašto rastu plate programera u Srbiji i da li time raste i arogantnost?

Kako i na osnovu čega variraju plate programera u Srbiji i koji su faktori usled kojih se javlja trend sve viših plata u ovoj oblasti su neka od pitanja kojima se bavi poslednji podkast

Tanja Mladenović
28/05/2015

Tihomir Opačić i Miloš Đekić u najnovijem podkastu bavili su se naizgled pitanjem na koje je lako odgovoriti: Zbog čega rastu plate inženjera u IT sektoru?  I najjednostavniji odgovor koji se sam nameće je da je potražnja velika, a ponuda mala (i ne baš najkvalitetnija)

Ovaj odgovor otvara još mnogo pitanja: Zašto je ponuda mala? Zašto je nekvalitetna? Kako naći dobrog programera? Kako zadržati dobrog programera?

Miloš i Tihomir su se pre svega pozabavili pitanjem obrazovanja, koliko je bitno što se podigla svest među mladima koji se sve više opredeljuju za fakultete koji pružaju IT obrazovanje, ali i među fakultetima koji podižu upisne kvote i da li ovakva situacija stvara arogantne programere i loše obrazovne programe.

Konstatuju da je oglasa za posao sve više. U maloj bari se bore i mali i veliki krokodili i teško se sa sigurnošću može tvrditi ko je tu pobednik. Da li nužno velike firme prolaze bolje jer mogu da ponude veću platu i da li je plata jedino merilo pri odabiru posla.

Posebno interesantna nam je bila i tema arogantnosti programera, o kojoj mi sve češće čujemo od mnogih menadžera i firmi, kako velikih tako i malih. Prirodno je da velika potražnja ovakvog kadra dovodi i do većeg osećaja samovažnosti, ali čujemo i da se visoko mišljenje o sopstvenoj vrednosti javlja i kod onih koji nemaju previše iskustva i znanja.

Ako ste primetili tako nešto u svom iskustvu i imate mišljenje zašto je to tako, voleli bismo da čujemo vaš pogled u komentarima ↓, a pogledajte i diskusiju koja se razvija na IT Serbia podcastu.

Tanja Mladenović

Objavio/la članak.

četvrtak, 28. Maj, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Dev

utorak, 2. Jun, 2015.

"Niko nije glup i lud", kaze jedan komentar. Da, u USA su plate vece, ali iznajmljivanje smestaja kosta min 5x vise. Kupiti stan u NYC kosta od $1+ milion, otkazi se dobijaju sa 1 dan notice-a, ukoliko se javis da si bolestan/bolesna ti dani ti se ne placaju. Devojke ovde dobiju u IT industriji bolovanje na godinu-dve, tamo na nekoliko nedelja. Godisnji odmor je do 15 radnih dana ovde 20 garantovanih. Poziv na 911 da hitna pomoc dodje po tebe kosta $2000 dolara. Svaki dan putujes kao da radis na relaciji Subotica - Beograd. Ostajanje na poslu ide i do ponoci, radni dan pocinje od 7, 7:30, do 7 koliko osobi treba i da se vrati kuci. Ukoliko manje putuje, vise placa smestaj. Jednosoban stan u Novom Sadu moze da se nadje za 120 eu, u NYC takav na iole normalnoj lokaciji je od 1600$. Sto je godisnje ~$20000 Ali ovako objektivne informacije, retko ko ikada iznosi. Arogancija dolazi iz neznanja. Ali nije sigurno u vecini. Ko voli, moze da ode da vidi i sam. Ko zeli da ima uticaj na tudji projekat, trebalo bi i da snosi i posledice svojih odluka. Ukoliko propadne projekat, da mu se recimo ne isplati plata ukoliko je projekat propao. Nema takve odgovornosti - nema veceg uticaja na projekat.

Marko

nedelja, 31. Maj, 2015.

Svako ko, u ovoj globalnoj ekonomiji, zaposli Srbina da mu kucka softver (citaj: pije kafu, pusi, pise porukice, chatuje, dolazi kasno a odlazi rano, spletkari...) je nista manje do neobavestena/neiskusna naivcina. Njihov mentalni sklop jednostavno nanosi ogromnu stetu moralu i kulturi jedne firme. Ovo se ne da opravdati nikakvim ustedama u troskovima. Srbi su jednostavno LENJ narod i u velikom procentu nisu sposobni da razumeju pojam viseg cilja. GET REAL

ik

nedelja, 31. Maj, 2015.

Sve objasniste samo ono najvaznije nikako,valjda slucajno,kao i uvek. Evo par pitanja za neku sledecu diskusiju: 01.Kolika je prosecna plata IT strucnjaka u Srbiji? Moze i po razlicitim dev pozicijama,moze i neki generalno prosek. 02.Kolika je prosecna plata istih tih strucnjaka u EU ili USA? Uporedjivanjem ove dve stavke ce se brzo doci do odgovora na vase pitanje. Nikakve tu arogantnosti nema niti dalje diskusije i prebacivanja lopte u polje radnika. Niko nije lud ni glup,a pogotovo ljudi iz IT struke,da radi na tudjem projektu,na kojem ima vrlo malo uticaja ili long term benefita,5 - 10 godina,ako iste te pare,iskustvo i kontakte moze zaraditi u EU ili USA,ili klasicnim freelance outsourcingom,u roku od 1 - 2 godine,jer se tolika razlika pravi trenutno,ako ne i veca.

Student

četvrtak, 28. Maj, 2015.

Bilo bi i interesantno pricati o povisicama koje je poslodavac voljan da odobri zaposlenom samo ukoliko isti dobije bolju ponudu iz druge firme. Sta mislite o toj situaciji?

DK

četvrtak, 28. Maj, 2015.

Pozdrav, ja radim u inostranstvu kao programer, u jednoj od nedalekih zemalja od Srbije, al sam se skolovao na FTN-u u Novom Sadu. Ovde u firmu sam dosao kao Junior Software Engineer i pricali smo sa sefovima o radnoj snagi iz Srbije i pri tom su mi rekli da su interjuisali mnogo Senior-a iz Srbije, ali da nisu nikog primili, jer su bili toliko arogantni da im se to ne uklapa u njihov mentalitet. :)