Zašto bi neko kupio tvit za 2,9 miliona dolara?

Još jedna u nizu prodaja na bazi tehnologije nezamenljivih tokena ukazuje da ovaj trend neće skoro nestati.

Stefan Alidini
23/03/2021

Nakon dve nedelje u prodaji, NFT prvog tvita na svetu, koji je objavio Džek Dorsi još 2006. godine, prodat je za sumu od skoro 3 miliona dolara, prenosi The Verge.

CEO kompanije Bridge Oracle, blockchain kompanije iz Malezije, dao je najveću ponudu i u etru isplatio sumu od 2,915,835 dolara i 47 centi za prvi tvit objavljen na platformi:

Dorsi je obećao da će novac od prodaje dati u dobrotvorne svrhe. Postignuta cena samo je jedna od astronomskih cifara koje generiše naglo interesovanje za NFT tehnologiju i njen potencijal. Nedavno je taj talas obuzeo umetnike, ali i investitore i aukcijske kuće koji kao da se plaše da će propustiti novu bitkoin groznicu.

Slične prodaje se u poslednje vreme provlače kroz vesti, naročito u kontekstu aukcija digitalne umetnosti. NFT kolaž umetnika Beeple-a prodat je za neverovatnih 69 miliona dolara, Nyan Cat za oko pola miliona dolara, a grupa investitora koja je kupila Benksijevu uništenu sliku prodala je NFT te uništene slike za skoro 400 hiljada dolara.

Nezamenljivi tokeni zapravo su načini označavanja i verifikacije digitalnog vlasništva korišćenjem blockchain tehnologije, gde je svaki token jedinstven i neponovljiv. Kao takvi, oni mogu predstavljati bilo šta što njihovi tvorci žele da označavaju. Na primer, nedavno su se ljudi nadmetali za NFT tvita Ilona Maska koji je komentarisao NFT tvit o NFT videu koji govori o NFT tokenima.

Međutim, posedovanjem nezamenljivog tokena ne stiče se nikakvo posebno pravo na isključivo korišćenje ili kapitalizaciju onoga što NFT označava. U slučaju digitalne umetnosti, ne dobija se ni izvorni fajl, ni kontrola nad time kako se upotrebljava na internetu, već se samo označava da je umetnina u nečijem vlasništvu, mada tvorci tokena mogu obezbediti simbolički vizuelni prikaz onoga što NFT predstavlja.

Zbog blockchain tehnologije, nezamenljivi tokeni su bliži pečatu autentičnosti, digtalnom sertifikatu ili dokazu o vlasništvu, nego stvarnom posedu neke stvari. Shodno tome, i tvit koji je kompanija kupila od Dorsija nije u njihovom bukvalnom posedu, ne mogu ga obrisati, niti mogu išta specijalno da rade sa samim tokenom, osim da ga čuvaju ili prodaju nekom drugom.

Upravo zbog toga što nezamenljivi tokeni predstavljaju čisto spekulativnu vrednost zbog svoje jedinstvenosti i novine, pa tako i retkosti, mnogi ih smatraju velikom zamkom, mehurom koji lako može da eksplodira onog trenutka kada svi počnu da prave nezamenljive tokene svega i svačega.

Trenutno još uvek nije jasno da li su nezamenljivi tokeni samo evolucija kriptovaluta, dakle još jedan način trgovanja i spekulisanja vrednošću, ili nova i složena forma u kojoj mogu da postoje slike, mimovi, pa čak i albumi.

Stefan Alidini

Objavio/la članak.

utorak, 23. Mart, 2021.

IT Industrija

🔥 Najčitanije