Nacrt novog Zakona o investicijama — kako bi mogao da utiče na ulaganja u srpske IT firme?

Predstavljen nacrt Zakona o ulaganjima. Da li se i koliko razlikuje od starog Zakona o stranim ulaganjima. Šta biste vi promenili?

Tanja Mladenović
24/04/2015

Ministarstvo privrede je, kako navode, u cilju efikasnije realizacije ulaganja, pripremilo Nacrt zakona o ulaganjima koji se nalazi u postupku javne rasprave do 5. maja, te imamo šanse da ukažemo na neke nedostatke.

Zakon o ulaganjima će zameniti nekadašnji Zakon o stranim ulaganjima i iz Ministarstva kažu da bi trebalo da bude bitno drugačiji od prethodnog. Razlikovaće se odredbe kao što su izjednačavanje domaćih i stranih investitora i odredbe o slobodi ulaganja po standardima međunarodnog investicionog prava.

Nacrt zakona predviđa subvencije za one koji investiraju, pokreću proizvodnju i zapošljavaju radnike. U zavisnosti od toga o kakvom se projektu radi i da li će on biti realizovan u devastiranom području ili ne, subvencije će se kretati u između 3.000 i 7.000 evra po radniku.

Postojećem zakonu su upućene brojne zamerke od strane Svetske banke od kojih je glavna prevelika ovlašćenja predsednika opština i ministra, međutim, postojeći nacrt ne deluje kao da rešava taj problem:

Jedinica lokalne samouprave u kojoj se vrši ulaganje od lokalnog značaja određuje minimalne kriterijume (po veličini ulaganja i/ili novih radnih mesta i/ili ekonomskih i finansijskih efekata ulaganja) za ulaganje koje se kvalifikuje za uslugu Kancelarije za investicije, u skladu sa prioritetima lokalnog razvoja i kapacitetima kojima raspolaže.Vlada bliže određuje kriterijume (po veličini ulaganja i/ili novih radnih mesta i/ili ekonomskih i finansijskih efekata ulaganja) rema kojima se stiče status ulaganja od regionalnog i posebnog za Republiku Srbiju.


 

Kancelariju za investicije formira predsednik opštine, odnosno gradonačelnik, odnosno nadležni organ autonomne pokrajine.

Jedna od novina ovog zakona je prestanak rada Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza – SIEPA i umesto nje formiranje Razvojne agencije. Iako će se SIEPA ugasiti, svi projekti pokrenuti pod njenim okriljem će biti realizovani do kraja.
Startit je dobio poziv da pošalje svoje komentare na ovaj Zakon i, iako pretpostavljamo da su male šanse da bi neke progresivne mere prilagođene ulagačima u tehnološke kompanije mogle biti u potpunosti shvaćene i prihvaćene u ovom trenutku, verujemo da možemo doći do vrednosti ako kroz diskusiju zajednice zagrebemo površinu mera koje bi zapravo doprinele cilju podsticanja razvoja globalno kompetitivne IT industrije.

Malo je verovatno da će tehnološka industrija biti među subvencionisanima (jer i tu odluku donose Vlada i lokalne samouprave) što nas opet vodi ka tome da, kao država, podržavamo one industrije koje samostalno ne mogu da opstanu, umesto da podržavamo one koje su već jake.

Deluje vredno spomenuti u ovom kontekstu da su investicije u domaće startape ove godine bile svega 4 miliona evra, a od toga je investirani iznos od strane privatnih investitora u kompanije registrovane u Srbiji jednak nuli.

Mi ćemo se potruditi da u toku predstojećeg vikenda uzmemo izjave relevantnih aktera u ovoj oblasti, a ukoliko vi imate neke komentare, voleli bismo da ih čujemo.

Nacrt Zakona o Ulaganjima Republike Srbije by Zoja Kukic

Tanja Mladenović

Objavio/la članak.

petak, 24. April, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

novii

nedelja, 26. April, 2015.

Interesantno bi bilo videti šta ima u inostranstvu, a ovde nema, pa se firme tamo registruju. Da li je to uslov onih koji daju novac ili osnivača startupova. A što se tiče zakona, treba poslati konstruktivne predloge, bar oni koji se time više bave i u to bolje razumeju.