Za razvoj srpskog IT-a hitno potrebni bolji državni fakulteti — upućen dopis Vladi Srbije

Inicijativa Digitalna Srbija pozvala je Vladu da ojača kapacitete domaćih tehiničkih fakulteta kako bi pomogla dalji razvoj IT industrije i omogućila ovoj grani da za svega 5 godina dostigne izvoz od 2 milijarde, čime bi bila ubedljivo najuspešnija grana domaće industrije.

Nevenka Rangelov
16/10/2017

Inicijativa Digitalna Srbija danas je predsednici Vlade Republike Srbije uputila argumentovano pismo sa zahtevom za jačanje kapaciteta na državnim fakultetima za kreiranje visoko kvalifikovanih IT stručnjaka, koje bi pomoglo dalji razvoj ove najzdravije grane domaće privrede.

Kako se u pismu navodi, tržište rada i obrazovani stručnjaci su najveći problem naše zemlje na putu razvoja digitalnog i visoko-tehnološkog inovacionog ekosistema. Kompanije u Srbiji, kako visoko tehnološke tako i one u tradicionalnijim sektorima, se svakodnevno suočavaju sa nedostatkom IT stručnjaka, što direktno ugrožava konkurentnost naše privrede.

Četvrta industrijska revolucija, zasnovana na informacionim tehnologijama, je u svetu u punom zamahu, dok u Srbiji tek počinje. Naše kompanije su dokazale da mogu da trče rame uz rame sa evropskim i svetskim kompanijama ali im za ovu trku sve više nedostaju trkači.

Iz Inicijative ističu i da IT industrija može odmah da zaposli i do 30.000 stručnjaka, a da se na našim tehničkim fakultetima izlazi svega 2.000 diplomaca godišnje. Stoga, procenjuju da je investicija u visokoškolsko obrazovanje neophodna, ali i da može vrlo brzo da povrati ulaganje i omogući čak trostruki rast izvoza domaće IT industrije za svega 5 godina, koji bi u tom slučaju dostigao 2 milijarde evra.

Ove investicije mogu Srbiju da, ne samo približe razvijenim državama, već i pozicioniraju kao jednog od lidera na globalnom tržištu. U prilog tome govori i podatak da je trenutni rast našeg IT sektora (koji obuhvata i softversko inženjerstvo) značajno veći od globalnih trendova rasta softverskog inženjerstva koji je procenjen na 12.4% godišnje u narednih pet godina.

U pismu se primećuje i da u Srbiji ne postoje visokoškolske specijalizovane ustanove za školovanje najtraženijih profila, kao što su inženjeri računarstva i informatike, za razliku od zemalja u okruženju, poput Slovenije i Makedonije, koje su još pre 10 i više godina uvidele da jedino kroz specijalizovano školovanje inženjera računarstva i informatike na svojim državnim univerzitetima mogu da unaprede konkurentnost i izvozni kapacitet svojih privreda.

Privredi je stoga neophodna Vaša pomoć u rešavanju prioritetnih problema: stvaranje uslova za fakultetsko obrazovanje dovoljnog broja IT stručnjaka. Potrebne su visokoškolske ustanove i fakulteti koji će razumeti potrebe privrede i brzo se prilagoditi industrijskim trendovima u svetu i kod nas. Potrebni su fakulteti koji će stvoriti dovoljan broj IT i digitalnih stručnjaka, računarskih inženjera i diplomaca raznih profila koji će imati najsavremenija znanja i veštine.

Sadržaj ovog pisma nadovezuje se na “manifest” koji je potpisalo preko 50 predstavnika domaćih IT kompanija i organizacija početkom ove godine, u kome se tvrdi da je za dalji rast domaće IT industrije neophodno ulaganje u obrazovanje i na osnovu kojeg je kreiran i ovaj video:

Podsećamo, Inicijativu Digitalna Srbija osnovalo je 9 kompanija i organizacija sa misijom da stvori okruženje u kome će tehnološke kompanije u Srbiji postati regionalni i globalni lideri i time dovesti do rasta svih privrednih grana, otvaranja novih radnih mesta, kao i do većeg kvaliteta života za sve građane Srbije.

Nevenka Rangelov

Objavio/la članak.

ponedeljak, 16. Oktobar, 2017.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Nenad

petak, 20. Oktobar, 2017.

Naravno da imamo deficit radnog kadra kada je skolarina nenormalno visoka na gotovo svim fakultetima gde se skoluju IT strucnjaci. Primer su ETF (SI) i MATF sa 240 hiljada i 130 hiljada. Istina je da je fakultetima stalo samo do novca a da se dugorocna slika ne gleda. Jasno je da ne mozemo biti nova Irska zbog raznoraznih stvari ali moramo bar da pokusamo. Neka stave manje skolarine na 70 hiljada,pa da vidim da li ce onda faliti kadra kroz par godina.