IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Samo 50-ak inženjera rešava ogroman obim korišćenja WhatsApp-a i to ne tako mejnstrim tehnologijom.
Rebalans vrednosti u svetu telekomunikacija ilustruje i to što je Instagram, kompanija stara samo dve godine, kupljena za onoliko para koliko se tražilo za Telekom.
Jedna od ilustracija cene koju je Facebook platio za WhatsApp je i to što ovim servisom danas prođe duplo više poruka nego što ode kroz ceo globalni SMS sistem.
The global SMS system does around 20bn messages a day. WhatsApp is now doing 42bn. With 57 engineers. pic.twitter.com/zZrtSIzhlR
— Benedict Evans (@BenedictEvans) February 2, 2016
Druga ilustracija velike vrednosti WhatsAppa je to što ovoliki obim korišćenja rešava sa samo 50-ak inženjera. Pored smislenog ali i pomalo kliše objašnjenja za ovaj uspeh (“zapošljavamo samo najpametnije i najbolje inženjere…”), tajna uspeha leži i u odabranoj tehnologiji.
WhatsApp je napisan u Erlangu, funkcionalnom i konkurentnom jeziku koji je posebno podoban za komunikacione aplikacije — za tu svrhu ga je ’80-ih originalno dizajnirao Ericsson.
Iako je regrutovanje inženjera sa predznanjem Erlanga veliki izazov, kao što je za bilo koju manje mejnstrim tehnologiju, WhatsApp je dobar primer toga kako se pravi izbor alata, ma kako egzotičnog, pretvara u veliku vrednost i za korisnike (dobar i stabilan proizvod) i deoničare (vredna firma).
Objavio/la članak.
sreda, 3. Februar, 2016.
Milan
četvrtak, 4. Februar, 2016.
Sustina je da istu uslugu obezbedjuje 50 inzenjera. Medij jeste drugaciji, ali koga briga da li ide preko gsm-a ili net-a
Dragan
sreda, 3. Februar, 2016.
S tim da Whatsup ne salje sms poruke nego instant messaging poruke,znaci jabuke vs pomorandze :-)