IT Industrija
![](https://startit.rs/wp-content/themes/startit/assets/iti/logo.svg)
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Web Assembly je novi prenosivi bajtkod iza koga su stali kreatori 4 vodeća pretraživača — Apple, Google, Mozilla i Microsoft, a mi smo u ovom tekstu razmotrili kako bi to moglo da utiče na razvoj JavaScripta.
Masovna upotreba JavaScripta kreirala je uverenje da je JS “assembly jezik Weba“, ali ostali su i oni koji su tražili bajtkod za web koji će ga učiniti efikasnijim i sada im je uslišena želja — Mozilla, Microsoft, Google i Apple kreirali su WebAssembly, novi bajtkod za web.
WebAssembly, ili skraćeno wasm, napravljen je kao prenosivi bajtkod koji će biti efikasan za pretraživače da ga preuzmu i pokrenu, čime obezbeđuje efikasniju metu za kompajlere od JS ili čak asm.js. Kako će ovo uticati na JS zajednicu, ali i C++ popričali smo sa domaćom zajednicom.
Kako je tek u ranoj fazi razvoja, osmišljen je polifil, JS skripta koja konvertuje wasm u asm.js, koji će omogućiti čitanje za one pretraživače koji još uvek ne podržavaju wasm. Još uvek ne postoje formalni standardi koji stoje iza njega, već neformalna zajednica, ali deluje da ga sa ove 4 kompanije iza sebe, čeka svetla budućnost.
Međutim, da ne bi doživeo sudbinu poput ES5 i ES6, bilo bi dobro da se i programeri i kompanije uključe koliko god mogu u sam razvoj WASM standarda, kako bi isti zapravo i zaživeo.
Nemanja Stančić, domaći developer i preduzetnik, ističe pre svega značaj ovog projekta iz ugla njegove kompleksnosti:
Mislim da je sjajna ideja, svaki ovakav projekat je dosta revolucionaran, jer je logistički dosta težak. Mainstream web browseri su uglavnom u okviru velikih korporacija i svaka promena na ovom nivou jednaka je nemogućoj misiji.
Razgovarali smo i sa jednim od pokretača JS Belgrade zejdnice, Bogdanom Gavrilovićem, koji se “uvek kladi na JS”.
Uticaj wasma je najbolje objasnio izumitelj samog Javascript jezika, Brendan Eich na svom blogu ali ću ja sumirati: ”Uvek se kladi na JЅ”.
Ovo je sledeći evolucionarni korak za samo interpretiranje i parsiranje JЅ koda u brouserima. Zaživeće u narednim godinama zbog potreba pretraživača na mobilnim uređajima da budu optimizovaniji i da koriste manje sredstava za izvršavanja komplikovanijih instrukcija. Da citiram Scott Hanselman, microsoft, koji je još pre par godina rekao da je ”JЅ asemblerski jezik veba”.
S druge strane, nije naivno pretpostaviti da kroz Web Assembly i C++ developeri dobijaju novu značajnu ulogu. Pored toga, veliki potencijaln leži u igrama i drugom multimedijalnom sadržaju.
Ogroman potencijal WebAssembly-a je u multiplatformskom razvoju, gde bi već postojeći kod desktop aplikacije mogao vrlo lako biti iskorišćen za pravljenje iste web aplikacije.
Ako pričamo o budućnosti web developmenta moja procena je da u narednih 10 godina javascript nastavlja svoju evoluciju, ostaje najpopularniji jezik web aplikacija, dok WebAssembly osvaja tržište u kategorijama utility i igre. WebAssembly ce pronaći svoju upotrebnu vrednost u multimedijalnim processing alatima, otvoriće vrata novih mobilnih hibridnih frejmvorka, kao i povampirenje starih gaming enginea pisanih u C/C++ u ovog puta u web obliku.
Otvoriće se vrata velikom broju C++ developera.
Značaj za developere može da bude u mogućnosti da se razvijaju kompleksnije i zahtevnije aplikacije(čitaj igre) koje će biti manje opterećujuće na slabije procesorske/grafičke jedinice u mobilnim klijentima. Generalno najveći profit ovde će biti za krajnjeg korisnika.
Šta ovo znači za JavaScript Developere? Ništa, neće ostati gladni sigurno.
Ovo je dodatak ali nikako zamena za JЅ. Iz mog dosadašnjeg razumevanja dokumentacije WebAssembly je dodatak za JЅ engine koji omogućava brže parsiranje (samim činom što ne parsira JЅ kod, već ga konvertuje odmah u bytecode). Samim tim, ovo znači još više posla za JЅ programere, pogotovo za one sa znanjem OpenGL-a.
Javascript će nastaviti svoju dominaciju! Većina web aplikacija ce biti pisana u ovom jeziku, frejmvorci će biti sve bolji i biće ih sve više. Eventualnu promenu na ovom polju vidim u prihvatanju novih supersetova Javascripta poput TypeScripta i to naravno sve zavisi od napredovanja alata dostupnih za razvoj. (čitaj Visual Studio, čitaj reklamiram Microsoft).
Vreme će pokazati gde će nas sve ovo odvesti, a pre nego što i sami ostavite svoj komentar i pridružite se Bogdanu i Nemanji u diskusiji, nije loše da se podsetimo i Etvudovog zakona na koji utiče i Web Assembly — “Svaka aplikacija koja može da se napiše u JavaScriptu će pre ili kasnije biti napisana u JavaScriptu”.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 22. Jun, 2015.
Милош
ponedeljak, 22. Jun, 2015.
Ако сам ја ово добро разумео, отвориће се врата веба за Ц језике. Стварно интересантно, једва чекам да видим нове могућности.
Marko
ponedeljak, 22. Jun, 2015.
Ja vidim mogućnost za sjajnu saradnju između JS i C++ developera. Plus, ovo je još jedan put ka tome da će u budućnosti sve biti na webu i cloudu!