IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Trenutno su insulinska pumpica i aparat za merenje glukoze dva odvojena sistema, a najavljeni proizvod automatizuje balansiranje stanja šećera, bez potrebe za “pešačkim” doziranjem i merenjem.
Za osobe sa dijagnozom dijabetesa tipa 1, svakodnevnica je akt balansiranja. Sa uništenjem ćelija gušterače, njihovo telo ne može da luči insulin koji je ključan za kretanje šećera u tkivo tela i hranjenje ćelija. Redovan monitoring nivoa glukoze u telu uz nužno preciziranje unete doze insulina omogućava im da žive normalno, što samo po sebi predstavlja veliki teret po bolesnike. Nivoi se menjaju u toku dana, a greška u doziranju može biti fatalna.
Previše insulina kada je nivo glukoze nizak vodi do stanja kome, a možda i smrti; premalo insulina uz rast glukoze vremenom vodi do slabljenja i gubljenja vida, kao i riziku od gubitka funkcije bubrega.
Združenim snagama medicinara, programera i hardveraša, ekipa dablinske firme Medtronic najavljuje da će već naredne godine pacijentima ponuditi prvi “veštački” pankreas.
Ovde se ne radi o transplantaciji organa, već o manje invanzivnom rešenju koje koristi algoritme za automatsko praćenje nivoa glukoze. Senzori se nalaze pod kožom, a povezani su sa insulinskom pumpicom koja, u skladu sa rezultatima, isporučuje insulin telu. Trenutno su insulinska pumpica i aparat za merenje glukoze dva odvojena sistema, a najavljeni (nosivi) proizvod će automatizovati balansiranje stanja šećera, bez potrebe za “pešačkim” doziranjem i merenjem.
Testiranja se privode kraju, a kako prenose mediji, kompanija planira da lansira proizovod u aprilu naredne godine.
Ova ekipa nije jedina koja pokušava da dijabetičarima olakša život — naučnici i kompanije, poput giganta Johnson and Johnson utkruju se da osvoje deo rastućeg tržišta dijabetesa. Pretpostavlja se da će do 2030. godine čak 438 miliona ljudi širom sveta bolovati od dijabetesa, što je 50% više od trenutnog broja. Pre četiri godine tržište je bilo procenjeno na 12 milijardi, a prognozira se da će do 2018. vrednost dostići 18 milijardi.
U isto vreme, na razvoju sistema veštačkog pankreasa rade naučnici na Univerzitetu Kembridž, koji su u svom pregledu pod naslovom “Coming of age: the artificial pancreas for type 1 diabetes” napisali:
U dosadašnjim ispitivanjima, korinici su pozitivno reagovali na činjenicu da im veštački pankreas pruža odmor od brige o dijabetesu, s obzirom na to da sistem pazi na nivo šećera u krvi efikasno bez potrebe za konstantim monitoringom od strane pacijenta.
Objavio/la članak.
petak, 1. Jul, 2016.