Uskoro moguća naplata digitalnih proizvoda u devizama i za rezidente

Ali još uvek ne postoji mogućnost korišćenja PayPala između rezidenata.

Sanja Vatić
30/03/2018

Na jučerašnjoj sednici Vlade Srbije doneto je nekoliko odluka u cilju olakšavanja poslovanja, a usvojene izmene tiču se najpre Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o deviznom poslovanju i nakon Vlade čekaju da prođu glasanje u Skupštini.

Jedna od izmena u Zakonu je da se omogućava kupoprodaja softvera i ostalih digitalnih proizvoda na internetu. Uslov je da se njima trguje putem telekomunikacionih, digitalnih ili informaciono-tehnoloških uređaja, kao i da se za plaćanje koriste platne kartice ili elektronski novac preko pružaoca platnih usluga sa sedištem u Srbiji.

Kako kažu u saopštenju Vlade, ovim izmenama građani Srbije više neće morati da osnivaju firme u inostranstvu, već će digitalno poslovanje moći da vode iz Srbije za klijente iz celog sveta i sa jednom deviznom cenom za sve, bez bojazni da krše Zakon ako njihov digitalni proizvod kupi drugi rezident Srbije. Da se radi o velikoj stvari potvrđuje i Vuk Kosovac, izvršni direktor marketinga Societe Generale banke:

Za one koji prodaju digitalne proizvode to znači da mogu da imaju store za prodaju softvera, da su im cene predstavljene u evrima i da zadužuju ljude u evrima. To je dosta važno jer omogućava prodavcima digitalnih proizvoda da vode svoj biznis uz obavljanje transakcija u valutama koje nisu dinar, a da pri tome nisu u prekršaju ako njihov proizvod državljanin Srbije plati u evrima.

Pored ovoga, izmenama zakona omogućene su i donacije iz inostranstva preko stranih digitlnih platnih servisa (npr. PayPala).

Iako ovo jesu pozitivne vesti, navedenim izmenama mnoge važne stvari nisu obuhvaćene. Odnosno, predložene izmene se odnose samo na digitalne proizvode, što znači da još uvek nije omogućena kupoprodaja robe sa domaćih sajtova koja se plaća u stranim valutama.

Takođe, time što je uslov da se plaća preko pružaoca platnih usluga sa sedištem u Srbiji, mogućnost korišćenja PayPala je isključena kao opcija jer je trenutno kao pružaoc takvih usluga u Srbiji registrovan iPay i još nekolicina kompanija. Drugim rečima, Zakon o deviznom poslovanju će imati smisla onda kada budu postojale domaće opcije za e-novac.

 

Sanja Vatić

Objavio/la članak.

petak, 30. Mart, 2018.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Nikola

subota, 31. Mart, 2018.

Da li to znači da će google play nalozi iz Srbije moći da primaju uplate od svojih aplikacija? https://support.google.com/googleplay/android-developer/table/3539140 ovde je lista svih zemalja koje mogu da naplaćuju svoje aplikacije.