Uhapšena nakon protesta zahvaljujući tehnologiji za prepoznavanje lica — policija u Majamiju koristila Clearview AI

Sistem, koji je postao poznat u januaru, prikuplja podatke s društvenih mreža i omogućava snagama reda identifikovanje počinilaca delikata.

Danko Novović
19/08/2020

Kontroverzni sistemi za prepoznavanje lica već dugo su među centralnim predmetima debata, kada se govori o etičnosti upotrebe sofisticiranih tehnologija. Jedan od najaktuelnijih primera upotrebe „pametnog” nadzora od strane policije dolazi iz SAD-a, pošto je nedavno u javnost „procureo” snimak sa protesta održanog u Majamiju, povodom ubistva Džordža Flojda.

Snimci s kamere pričvršćene na telo jednog od policajaca i sa obližnje zgrade, koje je objavio NBC 6, pokazuju uzavrelu atmosferu na demonstracijama koje su se dogodile 30. maja. Tom prilikom, prema navodima policije, izvesna Oriana Albornos (25) bacala je kamenje na pripadnike organa reda, povredivši jednog od njih, dok je policija demonstrante pokušavala da suzbije suzavcem i ponovo preuzme službena vozila.

Kako ovaj medij navodi, kako bi identifikovala protestantkinju, policija je koristila Clearview AI sistem, poznat po tome da koristi „skrejpovane” fotografije sa društvenih mreža i mnogih drugih sajtova i omogućava javnim službama da njihovim poređenjem sa snimcima identifikuju počinioce. Posle mesec dana, podneta je tužba protiv Albornos za napad na službeno lice, uprkos tome što se gledanjem dostupnog snimka ne može jasno uočiti šta se zapravo dogodilo.

Optužena se izjasnila da je nedužna, a njen advokat je naglasio da u optužnici nije naglašeno da je upotrebljavana tehnologija za prepoznavanje lica, pa do pojavljivanja vesti u medijima nije ni imao uvid u to.

„Prema dostupnim podacima, može se zaključiti samo da su koristili uobičajena sredstva za identifikovanje, budući da je u optužnici navedeno da su korišćene istražne metode”, naveo je advokat optužene Albornos Majk Gotlib. „Kako i gde su došli do njenih slika? Kako su došli do njenih profila na društvenim mrežama? Ta pitanja povlače probleme koji se tiču prava na privatnost”.

Prema politici policijske službe Majamija, tehnologija za prepoznavanje lica ne koristi se za nadzor ljudi koji mirno protestuju, budući da su demonstracije Ustavom dozvoljena aktivnost. To znači da se takve metode mogu primenjivati samo prilikom procesuiranja osoba koje izazivaju nerede i nasilje. Tehnologija se, u tom slučaju, koristi kako bi se identifikovali nasilni demonstranti koji su napadali pripadnike policije, oštećivali i palili javnu imovinu. 

Kako se još navodi, potvrda o identitetu korišćenjem sofisticiranog softvera sama po sebi nije dovoljan dokazni materijal za hapšenje. Advokat optužene istakao je zabrinutost povodom nepostojanja regulative na nivou države, kada je reč o upotrebi „pametnog” nadzora. 

U mejlu koji je NBC 6 dobio od Clearview AI, stoji da je ta kompanija posvećena odgovornoj upotrebi tehnologije i da se ona koristi samo u policijskoj istrazi, kako bi se identifikovali osumnjičeni. Nije namenjena i nadzoru tokom protesta ili pod drugim okolnostima.

Inače, kontroverzni Clearview AI nedavno je potpisao novi ugovor sa američkom Agencijom za imigraciju i carine (ICE). Ugovor će agenciji obezbediti nepreciziranu „Clearview licencu”. 

Danko Novović

Objavio/la članak.

sreda, 19. Avgust, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije