U Srbiji od početka epidemije nije bilo povređenih na radu od kuće

Za povredu nastalu kod kuće ostavljeno je istrazi da utvrdi da li je nastala tokom radnog vremena i na koji način je zapravo povezana sa samim poslom.

Marko Marković
08/09/2020

Od proglašenja epidemije korona virusa u Srbiji, inspektorima rada nije stigla nijedna prijava da se zaposleni povredio dok je posao obavljao od kuće, kažu za Startit Dnevnik u Inspektoratu za rad.

Ako radnik ima rešenje da radi od kuće, to je isto kao da radi na poslu.

Međutim, ako se opečete dok kuvate kafu tokom obavljanja posla iz vašeg stana, da li je i to povreda na radu?

Naš Zakon o radu prepoznaje obavljanje posla od kuće, ali je ostavljeno istrazi da utvrdi da li je povreda nastala tokom radnog vremena i na koji način je zapravo povezana sa samim poslom.

Direktor Inspektorata za rad Stevan Đurović objašnjava da se na povredu tokom rada od kuće isto gleda kao na povredu u radu na bilo kojoj drugoj lokaciji.

Ako radnik ima rešenje da radi od kuće, to je isto kao da radi na poslu. U tom rešenju nije moguće napraviti izuzeće, pošto bi to bili mimo svih zakonskih normativa. Kada je povreda u pitanju, izlazi se u nadzor i ustanovljuju se pojedinosti vezane za taj slučaj.

To znači da je ostavljeno istrazi da utvrdi da li je povreda vezana za obavljanje posla.

U svakom slučaju, obaveze poslodavca se ne menjaju — ukoliko do povrede dođe tokom radnog vremena, on je dužan da je prijavi nadležnim organima i podnese propisani obrazac izveštaja o povredi na radu.

Đurović nam je otkrio i da od proglašenja pandemije do danas nije podneta nijedna prijava za povredu na radu. Iako deluje začuđujuće da se niko tokom 6 meseci od zvaničnog dolaska korone u Srbiju nije povredio radeći iz svog doma, odgovor bi mogao da leži u činjenici da većina onih koji rade od kuće ne rade „opasne” poslove, poput radnika na građevini, rudara…

Međutim, prijava možda nije bilo jer građani ne znaju da li i kada treba da se obrate inspekciji, na primer ako komšiji pukne cev, a voda zatim procuri na laptop i na taj način dođe do povrede zaposlenog.

Što se tiče povreda koje mogu da nastanu tokom radnog vremena, ali koje nisu vezane za sam rad — poput kuvanja kafe ili spremanja ručka — Đurović kaže da inače retko primaju takve prijave, iako i takve povrede mogu da nastanu na klasičnom radnom mestu.

Da bi inspekcija izašla na teren, odnosno došla u stan koji je usled pandemije postao i vaša nova kancelarija, neophodno je pre svega da obavestite poslodavca o povredi, a on zatim inspekciju ili, ukoliko iz nekog razloga firma ne prihvata da je reč o povredi na radu, sami pozovete inspektore da to utvrde.

Inače, Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju propisano da se povredom na radu smatra povreda osiguranika koja se dogodi u prostornoj, vremenskoj i uzročnoj povezanosti sa obavljanjem posla po osnovu koga je osiguran.

Takođe, povredom na radu se smatra i povreda koju osiguranik pretrpi na redovnom putu od stana do mesta rada ili obrnuto, na putu preduzetom radi izvršavanja službenih poslova i na putu preduzetom radi stupanja na rad.

Marko Marković

Objavio/la članak.

utorak, 8. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije