IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Objavljen godišnji Izveštaj o investicionoj klimi Državnog sekretarijata SAD: Investitorima se savetuje da naprave „odgovorno istraživanje” pre ulaganja u Srbiju.
U Srbiji je došlo do poboljšanja investicione klime, ali su korupcija i politički pritisci i dalje problem, objavljeno je u ovogodišnjem Izveštaju o investicionoj klimi Državnog sekretarijata SAD.
U izveštaju koji se odnosi na Srbiju se navodi da je poslednjih nekoliko godina došlo do poboljšanja investicione klime u zemlji, veće finansijske stabilnosti, kao i da je poboljšana fiskalna disciplina.
U odeljku „Olakšavanje poslovanja” piše da su uslovi za pokretanje poslovanja u Srbiji jednaki za domaće i strane investitore. Pomenuto je i da je Srbija poboljšala rang po tzv. lakoći poslovanja, sa 48. na 44. mesto, prema poslednjem izveštaju Svetske banke.
Međutim, u integralnom tekstu izveštaja može da se pročita da Srbija još uvek ima problema sa sporom birokratijom i korupcijom. Kao ostali rizici koji utiču na investicionu klimu se navode nerešena pitanja državnih preduzeća koja gube novac, neefikasno pravosuđe i „neformalna ekonomija” (ona koja se ne oporezuje niti nadgleda od strane vlade). Takođe, zabrinjava i politički uticaj na odluke zvanično nezavisnih regulatornih tela, piše u dokumentu.
Digitalizacija određenih funkcija — poput izdavanja građevinskih dozvola, poreske uprave, elektronskih potpisa i ukidanja sveprisutnih zahteva za korišćenjem pečata — nije donela značajno unapređenje u vremenu potrebnom za procesuiranje, pa se čak ni ne primenjuje dosledno, navodi se u dokumentu.
Ankete su pokazale da ima razloga da se veruje kako je korupcija prisutna u mnogim našim područijima. Srbija se u 2019. našla na 91. mestu po indeksu percepcije korupcije Transparency International-a, što predstavlja pad od četiri mesta u odnosu na 2018. godinu. Ipak, ukupan broj bodova na istoj listi je ostao nepromenjen — 39 od mogućih 100.
Skrenuta je pažnja i na to da srpski zakoni ne pružaju zaštitu nevladinim organizacijama koje su uključene u istrage o korupciji. U izveštaju se ukazuje da Zakon o krivičnom postupku propisuje mere zaštite svedoka. Isto tako, Zakon o zaštiti uzbunjivača iz juna 2015. omogućava pojedincima da prijave korupciju u kompanijama i vladinim službama, i da dobiju zaštitu od odmazde poslodavaca.
Na kraju, firmama iz SAD se savetuje da naprave „odgovorno istraživanje” pre sklapanja posla ili odluke da ulažu u Srbiju.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 21. Septembar, 2020.