IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Digitalizacija grada trebalo bi da podrazumeva otvorene informacije, tako da građani samoinicijativno mogu da ih obrađuju i prave sopstvene servise.
Nedoumice u vezi s novim sistemom naplate kazne za nepropisno parkiranje u Beogradu zasad su rešene. Prvobitna verzija aplikacije Parking servisa nije imala funkcionalnost obaveštavanja vlasnika automobila da je registarski broj njegovog četvorotočkaša unet u bazu prekršaja, što je inspirisalo građane da sami naprave svoj servis.
U međuvremenu, ova funkcija je dodata, pa građani neće morati da svakodnevno posećuju sajt Parking servisa, a rad na Parkingkazna.com obustavljen je. Ipak, postavlja se pitanje zašto gradske institucije, čak i u slučajevima kada objavljuju svoje podatke javno, mahom ih ne čine i jednostavnim za obradu i pretragu. Individualne inicijative građana u pogledu interpretacije podataka mogle bi da ponude rešenja za širok krug problema.
Kako za Startit Dnevnik objašnjava stručnjak za telekomunikacije i digitalizaciju Slobodan Marković, podaci o funkcionisanju javnih institucija trebalo bi da budu dostupni što većem broju ljudi, jer, ukoliko institucija sama nema mogućnost da kreira aplikaciju za sve platforme, pred građane se postavljaju brojna ograničenja.
„Parking servis je u ovom slučaju bio samo povod za nezadovoljstvo, budući da se problem tiče gradskih institucija generalno”, priča Marković. „Nemamo objedinjene i lako dostupne podatke o zatvaranju ulica, o isključenjima vode i struje, o mestima na kojima je moguće odlaganje komunalnog otpada, lokacijama na kojima je moguće iznajmiti bicikl… To su i danas podaci do kojih dolazimo pomoću novina i televizije, kao i pre više decenija. Čak i ako se zadržimo na nivou komunalnih usluga i ne ulazimo u dostupnost podataka o budžetu, javnim nabakama itd. možemo reći da su nam uskraćene informacije do kojih bi u mnogim evropskim zemljama bilo jednostavno doći”.
Kako ističe Marković, „pametnog grada”, koncepta po kom su servisi i informacije dostupni putem elektronskih uređaja i olakšavaju svakodnevni život građanima, nema bez otvorenih podataka. Prema njemu, lokalna samouprava nije dužna da ponudi digitalno rešenje za svaku moguću životnu situaciju, već da obezbedi ispravno funkcionisanje svih usluga koje nudi. Ipak, ukoliko bi gradovi činili podatke javnim i pristupačnim svima, dosetljivi građani mogli bi da sami osmisle raznovrsne aplikacije i sami zadovolje svoje potrebe.
„Idealno bi bilo da, makar one informacije koje se često menjaju, poput slobodnih mesta za parkiranje, bude moguće dobijati pozivom API-ju, dok bi za one druge prihvatljiv bio i neki tabelarni prikaz, jednostavan za obradu”, nastavlja Slobodan Marković. „Podaci javnih institucija, posebno na lokalnom nivou, morali bi da budu objavljivani u otvorenom formatu. Tada bi građani mogli da ih sami objedine i da im dodele neku novu vrednost, ili da ih integrišu u neki drugi servis.”
Kako Marković zaključuje, presudno je da svaki od malih segmenata objavi svoje podatke, ali tek po integraciji dobijaju se novo znanje i novi kvalitet. Pojedinačna digitalizacija za svaku je pohvalu, ali potrebno je sve sistematizovati. Mali napor olakšao bi život svima.
Objavio/la članak.
utorak, 18. Avgust, 2020.