Trojka za rad fakulteta tokom pandemije: trećina profesora držala predavanja, skoro polovina studenata nije imala kolokvijume

Većina studenata pretpostavlja da će korona negativno uticati na upis naredne godine, dok više od polovine očekuje teži dolazak do posla.

Tomislav Jelesijević
05/05/2020

Do redovnih aktivnosti na fakultetima preostalo je nešto manje od dve nedelje, poznato je iz najave ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Studenti se sredinom maja mogu vratiti u studentske domove, a u istom periodu završava se nastava na fakultetima. U skladu s tim ne bi bilo loše da sumiramo utiske i vidimo šta su studenti naučili u ovom semestru. 

Da li je onlajn nastava uspešno realizovana i prilagođena vanrednim okolnostima? Da li je zbog pandemije opao kvalitet visokog obrazovanja? Istraživanje koje je sproveo NajStudent pokazuje da oko 1.000 studenata (na uzorku od 1.477 ispitanih) misli da lošije stiče znanja tokom pandemije.

Skoro polovina studenata nema kolokvijume, nastavu drži tek svaki treći profesor

Fakulteti su se prilagodili na više načina. Polovina ispitanika potvrdila je da su profesori poslali PDF i PPT prezentacije sa ili bez audio zapisa. Onlajn nastavu drži svaki treći profesor, konsultacije u fiksnom terminu svaki šesti, a kada je reč o kolokvijumima, gotovo polovina ispitanika navela je da kolokvijumi nisu održani, trećina je potvrdila da je bilo kolokvijuma na pojedinim predmetima, a četvrtina studenata je imala sve kolokvijume.

Na osnovu dosadašnjih utisaka oko osam odsto studenata potvrđuje da na ovakav način lakše stiče znanje, dok 23 odsto ispitanih ne vidi razlike u odnosu na redovna predavanja. Većina studenata, njih 70 odsto, smatra da su promene loše uticale na studiranje. Kako je angažman fakulteta ocenjen? Prosečnom ocenom 3.16, na skali od 1 do 5.

Kada je reč o tome šta bi se moglo poboljšati, dve petine studenata zatražilo je veću dostupnost profesora i informacija na sajtu fakulteta. Jedna petina predložila je i standardizaciju onlajn nastave, uvođenje onlajn kolokvijuma i audio materijale za nastavu.

Više od polovine očekuje teži dolazak do posla ili prakse

Najveći deo anketiranih misli da će imati problem sa upisom u narednu godinu (73 odsto), dok više od dve trećina apsolvenata i studenata na završnim godinama misli da će prolongirati diplomiranje. Pet odsto ispitanika sigurno je da će obnoviti godinu. Nasuprot njima 35 odsto ne vidi da će biti bilo kakvog uticaja. Isti procenat anketiranih ne misli da će imati probleme u traženju prakse ili posla. Skeptičnih ipak ima više, čak 65 odsto očekuje poteškoće.

Podsetimo se da je Startit Dnevnik s početkom krize izveštavao o prisilnoj digitalizaciji obrazovanja i sa kojim problemima je u vrlo kratkom roku morao da se suoči naš obrazovani sistem.

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

utorak, 5. Maj, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije