Traže se inovativni timovi za rešavanje problema Boscha, Delte i PKS-a — Prijave otvorene

U Beogradu će se krajem maja održati Open Innovation Lab, koji će povezati velike kompanije poput Boscha i Delte, sa inovativnim timovima, a u cilju osmišljavanja i razrade konkretnih rešenja za izazove sa kojima se ove korporacije suočavaju.

Vladimir
25/04/2016

OI Lab održaće se 3. i 4. juna u Startit Centru Beograd, a kompanije koje su za prvu iteraciju projekta spremile konkretne izazove iz svog poslovanja su Robert Bosch, Delta Holding, Delta Agrar, Delta Transportni Sistem i Privredna Komora Srbije.

Danas otvaramo poziv za timove koji žele da tokom trodnevnog programa razviju rešenja ovih problema i ostvare dalju saradnju sa kompanijama.

Open Innovation koncept postoji već duži niz godina, a ovo je prvi put u ovom formatu da će biti primenjen u Srbiji. Ideja je da se razvije u kontinuirani projekat i platformu koju koriste kompanije i inovativni timovi željni da razviju nove proizvode na osnovu realnih potreba industrije.

logo-CTT-latUntitledUntitled1nicat logoprivredna koomora logoDelta-Holding-DVA-REDA

Ovaj program organizuju SEE ICT, Centar za transfer tehnologije, ICT Net i NiCAT, uz podršku GIZ-a.

OI Lab će spojiti kompanije i odabrane timove, koji će tokom 3 dana intenzivnog rada sa mentorima imati cilj da definišu i razrade proizvode koji mogu da reše identifikovane probleme. Ti problemi su sledeći:

Robert Bosch GmbH

Bosch Power Tools Division svetski lider u industriji električnih i mernih alata i pribora. Kompanija traži način da postane agilnija i da izvrši digitalnu transformaciju iznutra, sa snažnim fokusom na svoje korisnike.

Otvaranjem svoje prve Business to Custumer (B2C) online prodavnice, Bosch je započeo proces prilagođavanja evoluciji potreba svojih kupaca, te želi da u potpunosti iskoristi svoje kapacitete putem implementacije digitalne strategije na marketing i prodajne aktivnosti, razvoj novih proizvoda i digitalne servise.

Cilj učestvovanja na OI Lab-u je razvijanje jedinstvene digitalne strategije za Bosch električne alate, koja će kompaniju izdignuti na tržištu (ne samo na tržištu alata, vec i u odnosu na druge, više digitalizovane, konkurentnije industrije). Digitalna strategija treba da ucini da kompanija izađe iz okvira tradicionalnog poslovanja i da preraste u agilnu Industry 4.0 kompaniju koja nadmašuje očekivanja.

Delta Holding d.o.o.

Unapređenje energetske efikasnosti na imanjima i kroz proizvodne kapacitete Delta Holdinga. Ovo podrazumeva potrošnju energije i njen monitoring jer kompanija želi da unapredi ovaj sistem.

Delta Agrar d.o.o.

Sistem za sprečavanje krađe na imanjima Delta Agrara. Kompanija se suočava sa velikim brojem provala i krađa, posebno na imanjima koja su na manje pristupačnim lokacijama i sa slabom (ili nikakvom) pokrivenošću GSM signalom.

Delta Transportni Sistem – D.T.S. d.o.o.

DTS raspolaže velikim skladišnim kapacitetom za različite vrste roba. Postojeća organizacija podrazumeva dosta manuelnog rada u vidu administracije, praćenja internog i eksternog toka robe, kao i evidentiranja slobodnog skladišnog prostora. Kompanija ima potrebu za rešenjem, koje ce poboljšati efikasnost sistema skladištenja. Rešenje moze biti kompletno novo (razvoj od nule) ili implementacija vec postojećeg rešenja.

Delta Agrar d.o.o.

Delta Agrar proizvodi premium prehrambene proizvode namenjene izvozu. Kompanija se suočava sa problemom da nema centralizovani sistem, koji bi mogao omogućiti zainteresovanim kupcima (prevashodno iz inostranstva) da se informišu o proizvodima i da ih direktno poruče putem informacionog sistema (B2B rešenje).

Privredna komora Srbije (PKS)

Privredna komora Srbije prolazi kroz period značajnih reformi. Centar za upravljanje projektima koji u okviru PKS korisnicima pruža usluge podrške u vezi sa korišćenjem  sredstava iz EU i drugih oblika razvojne pomoći (organizacija informativnih radionica, priprema, predlaganje i upravljanje odobrenim projektima, savetodavne usluge za MSPPD i sl.) je važan deo ovog procesa.

U tom kontekstu PKS se suočava sa izazovom kako i na koji način, putem on-line kanala, pružati usluge MSPPD sektoru i partnerskim organizacijama kako bi oni što više koristili sredstva iz EU i drugih oblika razvojne pomoći (eServices, eLearning, itd.).

Moguća rešenja moraju uključiti sve tri dimenzije: korisničku perspektivu, poslovne ciljeve i odgovarajuće alate.

Ovaj slučaj je deo procesa digitalizacije i razvoja web-strategije u širem smislu.

Prijavite vaš tim za učešće

Ukoliko imate ideju koja može rešiti neki od navedenih problema, iskoristite ovaj formular da se prijavite za učestvovanje u projektu. Rok za prijavu je 10. maj, a očekujte da ubrzo nakon registracije dobijete više informacija od kompanije o samom problemu.

Prijaviti se možete kao formalni ili neformalni tim, bilo da ste grupa studenata, kolege sa posla ili kompletna mala kompanija.

Svaki navedeni problem će rešavati jedan tim koji će kompanija i organizatori programa zajednički izabrati. To znači da će u prvoj generaciji OI Lab-a učestvovati ukupno 6 timova. Nema ograničenja u broju članova tima, ali je uobičajeni broj između 2 i 5.

Vladimir

Objavio/la članak.

ponedeljak, 25. April, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Zoja Kukić

nedelja, 15. Maj, 2016.

@Mladen — Najveći benefit, pored učenja i uvida u probleme velikih korporacija, je rad na njima i mogućnost poslovne saradnje sa njima ukoliko obe strane budu to želele.

Mladen

četvrtak, 12. Maj, 2016.

Iz teksta kao ni iz vaših odgovora se ne vidi koji je benefit (konkretan, da ne kažem finansijski) od učestvovanja za timove.

Vuk

sreda, 11. Maj, 2016.

Zbog (ne)ažurnosti portala eKapija dobili smo informaciju danas o prijavljivanju. Ima li ikakvih mogućnosti za naknadnu prijavu? Najlepše hvala!

Vladimir

sreda, 11. Maj, 2016.

@Nikola do ponoći, svi prijavljeni su dobili dalje informacije, verujem da si među njima :)

Nikola

utorak, 10. Maj, 2016.

Do kada danas je moguće prijavljivanje?

Vladimir

utorak, 10. Maj, 2016.

@Ivan ne podrazumeva se takva akcija, ukoliko želiš takvu varijantu, prijavi se za oba problema @Milos trebalo bi da je sve stiglo sinoć :) Timovi koji su se prijavili za Bosch problem dobijaju informacije danas.

Milos Milosavljevic

ponedeljak, 9. Maj, 2016.

Pozdrav, Poslali smo aplikaciju, ali nismo dobili nikakav responder na mail o uspesno primljenoj poruci. mozete li da potvrdite na mail da je stiglo, i da nas obavestite generoalno o sledecim koracima u procesu shortlistovanja

Ivan

ponedeljak, 9. Maj, 2016.

U slučaju da se tim prijavi za rešavanje određenog problema, a ne bude izabran, da li se taj isti tim uzima u obzir za rešavanje nekog od drugih ponuđenih problema?

Vladimir

sreda, 4. Maj, 2016.

@Mladen - nismo ograničeni na timove iz Srbije, slobodno se prijavi. @Ilija - struka članova tima utiče na odluku koji tim će biti izabran, odnosno očekuje se ekspertiza/iskustvo u relevantnoj oblasti @Djura - nema veze sa NTI :) @Milan - baš kao što Zoja napisa.

Nadja

sreda, 4. Maj, 2016.

Da li mogu da se prijave ekonomisti ili je ipak ovo projekat za IT?

Zoja Kukić

sreda, 4. Maj, 2016.

Ćao, ne postoji nagrada, ali razlog prijave mnogima je mogućnost da zapravo radiš na komercijalnoj osnovi na rešavanju ovih problema unutar kompanije

Milan

sreda, 4. Maj, 2016.

Da li postoji neka nagrada?

Djura

nedelja, 1. Maj, 2016.

Jel` ovo sad umesto NTI koja je isla 11 godina u PKS uz podrsku resornog ministarstva?

Ilija

sreda, 27. April, 2016.

Da li je važno koje su struke ucesnici u timu?

Mladen

sreda, 27. April, 2016.

Vrlo interesantna inicijativa. Interesuje me da li je ovo ograničeno samo na timove iz Srbije? Pozdrav iz Crne Gore.

Vladimir

utorak, 26. April, 2016.

Zdravo Slobodane, savet bi bio da probaš da formiraš tim, jer će prednost imati timovi koji imaju više od jednog člana.

Slobodan

ponedeljak, 25. April, 2016.

Napomenuli ste da nema ogranicenje u broju clanova, da li to znaci ako neko individualno aplicira, moze ucestvovati i predstaviti svoje resenje partikularne problematike firme?