IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Odluka o odlaganju zabrane je doneta zbog toga što „postavlja ozbiljna pitanja vezana za prvi amandman”.
Sudija u Kaliforniji zaustavila je najavljenu zabranu novih skidanja TikTok-a i WeChat-a od strane Vlade SAD, pa će se konačna odluka doneti 27. septembra.
Ranije je najavljeno da će od nedelje američkim kompanijama biti zabranjeno da distribuiraju dve kineske aplikacije zbog „pretnje po nacionalnu bezbednost”. U praksi, Google i Apple, kao dve najveće prodavnice aplikacija u SAD, bile bi u obavezi da ih uklone iz svojih biblioteka.
Međutim, korisnici bi mogli da nastave da koriste aplikacije ukoliko ih već imaju inastalirane. Zbog toga je prošle nedelje usledio nagli skok “daunlovdovanja”. TikTok je u petak skinut za 12 odsto više nego u četvrtak, a WeChat je porastao čak 150 odsto u istom periodu — instaliran je 10.000 puta.
TikTok je globalno popularna društvena mreža koja ne pokazuje da će uskoro usporiti sa prilivom novih korisnika. WeChat je aplikacija koju milioni koriste kako bi mogli da se čuju sa rodbinom i poznanicima u Kini, budući da je većinu popularnih aplikacija nemoguće koristiti bez VPN-a.
Odluka o odlaganju zabrane je doneta zbog toga što „postavlja ozbiljna pitanja vezana za prvi amandman” (koji sprečava vlasti da donose zakone koji ugrožavaju slobodu govora), izjavila je sudija.
Predsednik SAD je u subotu „dao blagoslov” dogovoru između kompanija TikTok, Oracle i Walmart. Ova odluka je, ipak, veoma daleko od prvobitnog plana da se u potpunosti proda poslovanje TikTok-a u SAD.
Oracle će postati samo „tehnološki partner od poverenja”, čuvaće sve podatke o korisnicima iz SAD i obezbeđivaće „povezane računarske sisteme”. Zajedno sa Walmart-om učestvovaće u finansiranju pred izlazak na berzu novostvorene kompanije TikTok Global. Plan je da dosadašnji vlasnik, kineski ByteDance, zadrži 80 odsto nove kompanije, što znači da će dve američke firme preuzeti najviše 20 odsto, javlja Guardian.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 21. Septembar, 2020.