IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
TypeScript se uglavnom koristi u izradi velikih projekata, a iz godine u godinu sve je zastupljeniji.
TypeScript 4.0, poslednja edicija sve popularnijeg programskog jezika za izradu veb aplikacija objavljen je pre tri dana, a prema rečima kreatora TypeScript-a Andersa Hejlsberga, inženjeri su u najnovijoj iteraciji superseta JavaScripta akcenat stavili na nekoliko aspekata: iskustvo prilikom upotrebe u editorima poput Visual Studio Code-a, bolje obaveštavanje o greškama i olakšano refaktorisanje.
“Radili smo na performansama i potencijalu za proširenje veličine projekta, budući da programeri sve učestalije kreiraju ogromne projekte u TypeScript-u, uz potrebu da njihove aplikacije ostanu brze, iako u sebi imaju stotine hiljada linija koda – a to nije problem koji se lako rešava”, rekao je Hejlsberg za ZDNet.
Ukoliko se niste dosad susreli sa TypeScript-om, reč je o jeziku koji nadograđuje JavaScript, uvođenjem sintakse za statičko tipiziranje. Postoji već osam godina, a ideja kreatora bila je da definisanjem tipova podataka i gde se oni koriste, TypeScript proverava kod i obaveštava developera o greškama pre nego što pokrene aplikaciju (i pre nego što uopšte sačuva fajl). Nakon toga, kompajler TypeScript-a tipiziranu sintaksu prevodi na čist JavaScript kod.
TypeScript je danas ključni alat mnogobrojnih korisnika JavaScripta. Kako Microsoft ističe, broj download-ova prešao je 50 miliona tokom jula, što je ujedno i rekordni broj preuzimanja u jednom mesecu, a nedavna anketa StackOverflow-a postavila je TypeScript na drugo mesto omiljenih programskih jezika. Osim toga, prema prošlogodišnjoj anketi State of JS, 89 odsto programera koji su koristili TypeScript, koristilo bi ga ponovo.
Prema prošlogodišnjim nalazima The RedMonk-a, firme koja se bavi analitikom u sferi upotrebe softvera, TypeScript je bio 10. najkorišćeniji jezik na svetu, dok je ove godine plasman popravio za jednu poziciju. Metodologija koja je korišćena bila je kombinacija zastupljenosti programskog jezika, kako u diskusijama, tako i samog koda, na platformama StackOverflow i GitHub.
S druge strane, prema rezultatima sveobuhvatnog istraživanja programerske scene u Srbiji, koju je sproveo Startit, TypeScript prošle godine nije bio visoko kotiran među dominantnim programskim jezicima u našoj zemlji.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 24. Avgust, 2020.