IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Nedelju dana posle objave sistema koji su kreirali Google i Apple, prva država je razvila svoju aplikaciju.
Od svih zemalja koje su tražile novi sistem za praćenje kontakta Švajcarska ga je prva uspešno implementirala i razvila aplikaciju. Prema prognozama očekivalo se da to bude Letonija, ali ju je Švajcarska preduhitrila, pošto je od juče aplikacija zvanično u upotrebi. Za sada je nepoznato koje zemlje razvijaju aplikaciju, a koje samo testiraju sistem koji su razvili Google i Apple. Zatražile su ga 22 zemlje, sa pet kontinenata, među njima su i neke od država SAD-a.
Kako prenosi Engadget, aplikaciju SwissCovid u prvom periodu koristiće zaposleni nekoliko firmi, zaposleni vojske i odabranih zdravstvenih i državnih institucija. Procenjeno je da će pilot faza trajati do sredine juna, jer je neophodna izmena zakona o epidemiji da bi se aplikacija koristila širom zemlje.
„U našem sistemu informacije se obrađuju lokalno i svi podaci se automatski brišu nakon 21 dana. Lični podaci se ne čuvaju u centralnoj bazi, a podaci o praćenju ostaju u telefonu sve dok ih korisnik ne autorizuje”, objasnio je jedan od članova razvojnog tima aplikacije Srđan Čapkur za Business Insider.
Kada je reč o Srbiji, Nova ekonomija prenosi nezvanične navode iz Kriznog štaba, za sada postoji stav da nema potrebe za takvom merom. Stručnjaci imaju slično mišljenje ‒ uvođenje bi bilo neopravdano, nepotrebno, čak i nepouzdano, pošto građani mogu da ostave telefone kod kuće. Stručnjaci se pitaju i koliko je etički ispravno sortirati ljude na one koji su zaraženi ili su preležali virus.
Saradnja između kompanija Google i Apple na izradi zajedničkog sistema objavljena je početkom aprila i od tada je izazvala više reakcija, posebno kad je reč o privatnosti korisnika. Podsećamo da je Snouden upozorio da će se nadzor sproveden tokom pandemije zadržati i mnogo posle. Kako bi nove metode nadzora bile sagledane u celosti, Startit Dnevnik je pisao o važnim pitanjima u vezi sa pomenutim kontakt sistemom, kao i na koje sve načine 28 država nadgleda građane tokom pandemije.
Objavio/la članak.
četvrtak, 28. Maj, 2020.