IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Privatni koledž u SAD nametnuo studentima korišćenje aplikacije koja 24 časa dnevno beleži njihovo kretanje.
Da li će se potvrditi slutnje Edvarda Snoudena da bi nadzor građana mogao da opstane i posle pandemije, ostaće misterija bar još neko vreme. U jeku debata o efikasnosti aplikacija za praćenje kontakata zaraženih od korona virusa, i u iščekivanju prve srpske aplikacije tog tipa, pesimistično deluje slučaj privatnog koledža Albion u Mičigenu. Naime, još pre početka školske godine, ispostavilo se da je program Aura, koji su studenti u obavezi da instaliraju na svoje mobilne telefone, dizajniran tako da 24 časa dnevno prati njihove lokacije.
Kako piše TechCrunch, škola je svojih 1.500 studenata još u junu obavestila o merama za početak školske godine. Najavljeno je da će predavanja biti skraćena, te da će se semestar završiti u novembru, umesto u decembru, a predviđeno je i redovno testiranje studenata i zaposlenih. Ipak, samo dve nedelje pred početak nastave, koledž je obavestio studente da će biti u obavezi da instaliraju aplikaciju za praćenje kontakata, ne bi li se pravovremeno sprečilo izbijanje zaraze u okviru kampusa.
Svrha aplikacije jeste u obaveštavanju škole kada neko od studenata dobije pozitivan rezultat testa, ali i u informisanju studenata da su bili u blizini zaraženih kolega. Problem je u tome što Aura zahteva da podešavanja o lokaciji budu konstantno uključena, što je navodno neophodno kako bi se pratila izloženost virusu. Upravo obaveznost korišćenja aplikacije podstakla je polemike o zaštiti privatnosti, dok su roditelji pokrenuli peticiju kako bi korišćenje programa bilo opciono.
Iako većina sličnih aplikacija koristi blutut signal, koji, prema navodima stručnjaka, uspešnije štiti privatnost korisnika, proizvođači Aure opredelili su se za geolokacijski pristup. “Orvelovsku” sliku (zasad) izolovanog slučaja, dopunjuje i odluka uprave koledža da studenti tokom semestra neće smeti da napuštaju kampus, iz straha da bi neko od studenata mogao da iz “spoljnog sveta” unese virus u studentske domove.
Ukoliko bi student pak izašao van granica kampusa, aplikacija bi obavestila školu, a učenikova identifikaciona kartica bila bi blokirana, te on ne bi mogao da se vrati u obrazovnu ustanovu. Osim toga, tokom četrnaest nedelja, koliko traje semestar, studentima nije dozvoljeno primanje poseta, uključujući i članove porodice, bez unapred pribavljene dozvole.
Inače, za američke privatne univerzitete poput Albiona važi da su autonomni u primeni sopstvenih pravila. Studenti tako mogu biti kažnjavani i suspendovani bez ikakve zaštite zvaničnog pravosudnog sistema.
Objavio/la članak.
četvrtak, 20. Avgust, 2020.