IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Od ove sezone navijači Volfsburga na Volkswagen Areni mogu preko augmented reality-a da dobiju instant statističke podatke.
Nemačka Bundesliga je jedno od poslednjih uporišta u Evropi gde su navijači zadržali veću kontrolu nad upravljanjem klubova od korporacija i milijardera. Dok su u ostalim jakim ligama klubovi sve češće vezani za novac koji je veštački upumpan sa strane, a samim tim i za odluke onih koji taj novac upumpavaju, u Bundesligi vlada pravilo 50+1. Ukratko, fanovi moraju da imaju više od 50 odsto glasova u odlukama o vođenju kluba. Ukoliko komercijalni investitori imaju više od 49 odsto — klub ne može da se takmiči u Bundesligi.
Značaj ove politike se ogleda u nizu činjenica. Cene karata su među najpovoljnijim u evropskom fudbalu, što donosi ogromne posete, a samim tim pravi i bolju atmosferu i vezu između fudbalera i navijača. Zato i ne čudi da je Bundesliga prva koja je odlučila da iskoristi 5G tehnologiju kako bi poboljšala doživljaj navijača na stadionu.
Od ove sezone navijači Volfsburga na Volkswagen Areni moći će da, pomoću svog telefona, pristupe augmented reality-u (proširena realnost) i dobiju instant statističke podatke, predstavljene grafički. Ova vrsta podataka je do sada bila dostupna samo u televizijskim emisijama nakon završenih utakmica.
Sigurno ste nekada videli fudbalera koji neverovatno brzo trči po krilu i poželeli da znate koja je tačno njegova brzina. Možda je neko izveo slobodan udarac koji je bio toliko snažan da je prošao kroz ruke golmanu, a nigde niste videli dobili informaciju o brzini lopte. Primetili ste da određeni fudbaler nekako uvek prvi dođe do lopte i želeli ste da znate koje delove terena pokriva ili koliko je kilometara pretrčao? Možda se neko drugi vuče po terenu, a razlog je to što je u letnjem prelaznom roku tražio da ode iz kluba, ali ga uprava nije pustila.
Sve ove informacije navijači na Volkswagen Areni će moći da dobiju uz par klikova na ekranu telefona. One se skupljaju iz približno 1.600 događaja na meču i 3.6 miliona pozicionih tačaka koje Bundesliga skuplja na svakoj utakmici, budući da se 25 svake sekunde meri gde su igrači, gde lopta, a gde sudija.
U sledećih nekoliko godina plan je da se platforma proširi i na druge stadione, ali i da se uvedu nove funkcionalnosti. Najavljena je mogućnost plasiranja podataka preko holograma, kontaktnih sočiva ili naočara. Što se tiče dodatnih informacija, koje sada nisu dostupne, ideja je da se intervjuišu fanovi kako bi se obezbedilo najbolje moguće iskustvo.
Za tradicionaliste, ništa od ovoga ne znači da će navijači pratiti utakmicu preko telefona, iako se nalaze na stadionu. Radi se samo o tome da nove generacije fanova imaju nove navike, koje zvaničnici prepoznaju. Ukoliko neko želi da koristi Instagram, Snapchat ili TikTok dok prati utakmicu, a sada i augmented reality, on to može da radi. U suprotnom, može da uživa u utakmici kao i do sada.
Primetili ste da, kad god se nađete u ogromnim grupama ljudi, mobilna mreža otežano radi. Bilo da je u pitanju doček Nove godine, aerodrom ili stadion sa 30.000 ljudi, kada se pretrpa kapacitet mreže, više niko ne može normalno da je koristi.
Bundesliga je napravila saradnju sa telekomunikacionom kompanijom Vodafone kako bi uvela 5G na stadion Volfsburga, jer je upravo povećani kapacitet jedna od glavnih prednosti nove tehnologije. Prošle sezone je približno 500 GB podataka prolazilo kroz Vodafone mrežu u najgušćim trenucima bundesligaških utakmica, što je povećanje od 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Kako je nemačka najjača liga najposećenija u Evropi, sa prosečno 43.000 navijača po utakmici, opterećenje mreže je ogromno. Procene su da bi 5G povećao kapacitet na stadionu za 60 odsto.
U ovoj fazi, tehnologija zahteva antene koje je Huawei postavio ispod krova stadiona u julu 2019. godine. Antene mogu da šalju usmerene zrake na frekvenciji od 3,6 Ghz sa širinom od 40 Mhz, a sistem je otvoren za sve Vodafone-ove klijente koji imaju 5G uređaj i plan. Za sada 5G mreža nudi brzinu prenosa podataka između 100 Mbit/s i 1 Gbit/s, a u budućnosti će dosegnuti maksimum od 10 Gbit/s. Poređenja radi, 4G mreža, i to samo u kontrolisanim laboratorijskim uslovima, može da dostigne brzinu od 300 Mbit/s.
Objavio/la članak.
sreda, 4. Mart, 2020.