IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Ovaj parametar ne zahteva dodatni budžet ni mnogo vremena za implementaciju, a može značajno popraviti kvalitet korisničkog iskustva u proizvodu.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta Preduzmi ideju koji finansira USAID.
Korišćenje generativnog AI-u u digitalnim proizvodima nije stvar koju je lepo imati, već je stvar koju moraš imati ukoliko razvijaš proizvod u 2025, i to verovatno postaje jasno većini startap osnivača. Ali prosta činjenica da koristite neki LLM u svom proizvodu nije dovoljna, postoje mnoge nijanse koje će presuditi koliko će ova primena biti smislena i kakav će biti njen rezultat.
Jedan od takvih parametara koji ne košta ništa i zahteva minimalno vremena za implementaciju, a može imati veliki uticaj na kvalitet prozivoda jeste temperatura.
Čitaj dalje da saznaš šta je temperatura i kako da je koristiš u svom proizvodu.
Najjednostavnije rečeno, temperatura kontroliše nasumičnost teksta koji generiše LLM. Niža temperatura (npr. 0,1) čini model determinističnijim i fokusiranijim na predvidive i visoko verovatne odgovore. S druge strane, viša temperatura (npr. 1,0 ili 1,5) unosi više nasumičnosti, što rezultira kreativnijim i manje očiglednim rezultatima.
Zamislite to kao količinu začina u jelu. Niska temperatura je poput blagog začinjavanja — dosledna i pouzdana, ali ne naročito smela. Visoka temperatura je kao dodavanje više začina — interesantnija i iznenađujuća, ali potencijalno haotična.
Podešavanje temperature može uticati na korisničko iskustvo, procese donošenja odluka, pa čak i na percepciju vrednosti vašeg proizvoda.
Razmotrimo hipotetički startap koji koristi LLM-ove za unapređenje obrazovnih iskustava i u tu svrhu integriše AI u različite funkcionalnosti svog proizvoda:
Startap iz primera koristi LLM za kreiranje tačnih i pouzdanih obrazovnih materijala za studente. Na primer, kada korisnik traži objašnjenje matematičkog koncepta, kao što je Pitagorina teorema koristiće nisku temperaturu (0,2): Model pruža precizno i stručno objašnjenje: “Pitagorina teorema glasi: u pravouglom trouglu, kvadrat nad hipotenuzom jednak je zbiru kvadrata nad ostale dve stranice.”
Ovaj pristup osigurava doslednost i poverenje korisnika.
Za kreativne zadatke, poput pisanja eseja ili razvijanja ideja za projekte, startap koristi višu temperaturu. Na primer, kada student traži inspiraciju za temu eseja o klimatskim promenama:
Niska temperatura je smislen izbor za zadatke gde su tačnost i preciznost ključni, a viša temperatura za podsticanje kreativnosti i inovativnosti.
Startapi koji se fokusiraju na industrije poput zdravstva, prava ili finansija često će koristiti nižu temperaturu jer preciznost i tačnost imaju ključnu ulogu. S druge strane, startapi u kreativnim industrijama, kao što su marketing, zabava ili obrazovanje, češće će eksperimentisati sa višim temperaturama kako bi dobili kreativniji i manje izlizan autput.
Evo kako izgleda primer niže i više temperature u objašnjenju Pitagorine teoreme.
U zavisnosti od ciljne grupe, startap će možda odabrati da u ovom slučaju izabere višu temperaturu koja generiše slikovitije opise, ukoliko je proizvod npr. namenjen deci osnovnoškolskog uzrasta. Ukoliko je proizvod namenjen odraslima, verovatno će se pre odlučiti za nisku temperaturu.
Ukoliko želiš da eksperimetišeš sa temperaturom LLM-a u svom proizvodu, evo kako možeš organizovati taj proces:
Razumevanje i optimizacija temperature može značajno uticati na korisničko iskustvo i kvalitet proizvoda, a budući da je u pitanju parametar za koji ne treba izdvojiti dodatni budžet i zahteva jako malo vremena, predstavlja dobar eksperiment za startap osnivače.
*Izrada ovog teksta omogućena je uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj ovog teksta je isključivo odgovornost Udruženja SEE ICT i ne predstavlja nužno stavove USAID-a ili Vlade SAD.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 16. Decembar, 2024.