S kim si, takav si — kako proveriti poslovne partnere u Srbiji?

Sa malo online pretraživanja, možete saznati i uštedeti mnogo.

Miloš Dragićević
08/10/2014

Jedna tema koja bi mogla biti zanimljiva onima koji počinju svoj biznis jeste provera potencijalnih klijenata, dobavljača, partnera (u daljem tekstu “subjekata”) koji posluju u Republici Srbiji. Ukoliko krenete u posao sa subjektom samo na osnovu lepo izvedene prezentacije može vam se desiti da vrlo brzo imate nenaplativa potraživanja i (što je još gore) mnogo protraćenog vremena.

Ovaj tekst ima cilj da vam uštedi vreme i novac, odnosno da sugeriše kako možete da saznate mnogo sa malo online pretraživanja, pritom potpuno besplatno.

Moram da napomenem da su informacije koje možete dobiti ovim onlajn pretragama samo osnov: lako se može desiti da preduzeće ima mali promet, ali da u stvari posluje izvanredno, na primer preko stranog pravnog lica.

Takođe se može desiti i obrnut slučaj. Međutim, za donošenje poslovnih odluka je uvek dobro imati što više informacija.

Provera preko sajta APR (Agencija za privredne registre)

Nekako je najlogičnije da se počne od sajta Agencije za privredne registre: za današnju temu su najznačajnija dva registra: “Privredna društva” i  “Preduzetnici”. Registar Privrednih društava je, najprostije rečeno, baza podataka registrovanih privrednih subjekata  (pravna lica, preduzeća…), dok se Registar preduzetnika odnosi na fizička lica.

Pretraga privrednih subjekata se vrši na sledećem linku. Unosi se ime ili matični broj. Prilikom unosa imena potrebno je obratiti pažnju da se naziv što tačnije formuliše kako se ne bi dobilo previše rezultata, jer je  broj prikazanih rezultata ograničen, pa ćete biti uskraćeni za potpunu informaciju.

Uvek je bolje ako znate matični broj (ukoliko ne znate matični broj može vam pomoći pasus “Pretraživanje jedinstvenog registra računa” niže u ovom tekstu). Ako privredni subjekt postoji, dobićete dosta podataka o kojima ne bih pisao jer se nekako podrazumevaju, osvrnuo bih se samo na dva skupa podataka:

Pretraga preduzetnika je dosta slična i tu takođe možete videti kako osnovne podatke, tako i finansijske izveštaje.

Provera putem sajta NBS (Narodna banka Srbije)

Na sajtu NBS postoji deo “Prinudna naplata”, u kom su najkorisniji linkovi:

Provera registra obveznika PDV (Porez na dodatu vrednost)

Da li je subjekt obveznik PDV možete proveriti na sajtu Poreske uprave, doduše link je malo “zavučen”. Unesete JMBG fizičkog lica ili PIB pravnog lica i dobićete aktuelne podatke: da li je registrovan, da li je aktivan, itd. Dobro dođe kao informacija više o subjektu (da li je PDV obveznik i period plaćanja), ali i je i neophodan preduslov za korišćenje odbitnog PDV-a.

Ostale provere

Kada pronađete sve podatke o subjektu (ime, adresa, tekući računi, finansijski izveštaji, PDV, vlasnici, direktori….) možete uraditi dodatnu pretragu na osnovu ličnih imena. Naravno, prvi na spisku je Linkedin, a zatim Facebook i druge društvene mreže. Preporučujem i Google pretragu “u poslednjih 6 meseci”.

Bićete iznenađeni šta sve možete saznati o potencijalnim kupcima, partnerima i sl, a što može jako uticati na vašu odluku da li ćete sa nekim poslovati ili ne. Možete lako i brzo doći do informacija koje nikada ne biste saznali na drugi način – od poslovnih biografija, preko članaka u novinama, pa do hobija.  Obratite pažnju na i nešto jako bitno: ovako možete videti sa kim je ko “povezan”, pa tim putem dalje granati pretragu.

Bitna napomena

Nikad nisam radio za izvesne državne službe ;) tekst sam sačinio iz ličnog iskustva. Sve sugestije/korekcije/ispravke su dobrodošle.

Miloš Dragićević

Objavio/la članak.

sreda, 8. Oktobar, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Miloš

sreda, 21. Oktobar, 2015.

Izgleda da su sindikati specijalan slučaj :)

Davor

utorak, 20. Oktobar, 2015.

Može li mi neko objasniti zašto se dešava da jedan isti matični broj pripada više firmi (prema podacima sa http://www.nbs.rs/rir_pn/rir.html.jsp)? Zar matični broj nije jedinstven? Npr broj 17447475

Maggie

petak, 10. Oktobar, 2014.

Koristan tekst, ne samo da proverite potencijalne poslovne partnere, nego i poslodavce kod kojih zelite da konkurisete za posao.

Milica Savić

četvrtak, 9. Oktobar, 2014.

Pored ovih registara vredi i napomenuti B2B Online portal koji pruža mogućnost pretraživanja kompletnih poslovnih profila za preko 800.000 hiljada kompanija, i preko jedan milion direktora.

Branka

četvrtak, 9. Oktobar, 2014.

Kod nas se poslovnim informacijama bavi www.bisnode.rs . Kompanija je iz Švedske, a centrala za Balkan je u Sloveniji. Kod nas posluju već par godina. Imaju nekoliko paketa podataka o preduzećima koja su registrovana u Srbiji (iBon.rs, Boniteti.rs i RsMatrix.rs) a razlika je u obimu informacija. Imaju podatke o suđenjima, blokadama, finansijskim izveštajima, povezanim osobama, ocene boniteta...

Veličković::blog

četvrtak, 9. Oktobar, 2014.

Kratko, jasno i praktično! Na sajtu APR-a se mogu naći i detaljni podaci o lizing ugovorima prema davaocu i primaocu lizinga koji se itekako mogu iskoristiti prilikom "procene" potencijalnog poslovnog partnera. Pored pobrojanih registara i baza vredi pomenuti - Republički Geodetski Zavod nudi online pristup Centralnoj evdenciji hipoteka kojoj se može pristupiti besplatno, i - CrHoV - Centralni registar hartija od vrednosti pruža uvid u podatke o pravnim licima registrovanim u formi otvorenog/zatvorenog akcionarskog društva (AD) Hint: za nalaženje matičnog broja i/ili PIB-a firme uglavnom "pomaže" Google pretraga u formatu "[naziv] matični broj PIB"

Miloš Dragićević

sreda, 8. Oktobar, 2014.

Hvala Nikola, imaš li neki link u vezi te baze u Sloveniji?

Nikola Radivojevic

sreda, 8. Oktobar, 2014.

Super tekst, sve navedeno već par godina praktikujem i mnogo olakšava posao. Takođe, u zadnjih par godina su se pojavili specijalizovani portali koji objedinjuju sve navedene poslovne podatke i donose još par kvalitetnih informacija - npr ocene preduzeća itd. Bilo bi lepo videti da u ovoj "big data" sferi dođemo do jedinstvene baze kvalifikovanih i odgovornih ljudi po različitim sektorima unutar kompanija (postoji u Sloveniji), kao i tokove novca između povezanih pravnih lica, kako bi finansijski izveštaji sa APR-a imali pun smisao. Neretko se može desiti da se fakturisanjem povezanih pravnih lica bilansi "šminkaju" kako bi firme izgledale bolje nego što jesu, što može dovesti u zabludu onog ko radi analizu, npr. svog budućeg kupca koji traži odloženo :)