Revolucija transplantacije organa na vidiku — dokazana mogućnost 3D štampe živog tkiva

Tim naučnika spremno tvrdi da su sposobni da izgrade dovoljno velike i jake strukture da iznesu projekat štampanja organa za ljude, što bi moglo da eliminiše donatorske krize sa kojima se suočava i naša zemlja

Marija Gavrilov
19/02/2016

Tim naučnika pri West Forest institutu za regenerativnu medicinu načinio je ogroman korak od fantazije ka stvarnosti uspevši u 3D štampanju “živog” tkiva i organa koje su sa uspehom transplantovali na životinje.

Tim koji stoji iza ovog uspeha već je poznat po štampanju delova ljudske bešike, a sada spremno tvrde da su sposobni da izgrade dovoljno velike i jake strukture da iznesu projekat štampanja organa za ljude.

3d printed tissue

Tokom prvih ispitivanja na miševima i pacovima, tim je dokazao da dva meseca nakon transplantacije organa, novi element uspešno formira hrskavicu i krvne sudove, integrišući se sa postojećim delovima tela primaoca.

Ukoliko u ovome uspeju, revolucionizovaće način na koji se pristupa zameni delova tela pri povredama i oboljenjima, počevši od kože do unutrašnjih organa. Ovo bi, između ostalog, eliminisalo strah od nedovoljno donatora organa sa kojim se suočava i naša zemlja — prema nekim navodima, gotovo 600 ljudi godišnje u Srbiji umre čekajući novi bubreg.

Ovaj uspeh omogućilo je korišćenje tzv. Integrated Organ and Printing sistema, koji koristi biorazgradive materijale nalik plastici za formiranje tkiva, mastilo koje drži ćelije zasnovano na vodi i mikrokanale kojima teku kiseonik i hranljive materije.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

petak, 19. Februar, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije