IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Četrnaest startapa iz regiona je predstavilo svoja rešenja koja variraju od smart measurement rešenja, preko 3D prikaza tkiva kojem treba elektroporacija, modela koji predviđaju uticaj promene cena lekova u jednom tržištu u odnosu na ostatak, do sistema za genetsku analizu koji između ostalog korisniku šalje DNK kit za merenje.
Kada velika korporacija poput globalnog farmaceuta Bayera prizna sebi (i/ili je tržište natera) da je spremna da prodrma svoju dosadašnju rutinu, pametno rešenje je – obratiti se startpima.
Sa druge strane momci i devojke sa velikim planovima i malim budžetima privučeni brendom i umrežavanjem sa gigantom, rado pohrle na pičevanje. Još ako se cela stvar ušuska u idiličnim golf terenima na brdu iznad Ljubljane, imamo dobru osnovu za uspešan događaj.
Verujem da se razvoj startap ekosistema može pratiti prema promenama tematika okupljanja. Jednostavno: U početku se više govorilo o motivaciji i opštem startap znanju, a kasnije se daje fokus na specifične tematike i konkretne tehnologije.
Zato je bilo posebno interesantno iz ugla posmatranja (balkanskog ekosistema) prisustvovati događaju koji okuplja regionalne health tech startape. Pre par godina čovek bi očekivao praznu salu i dvojicu tipova sa aplikacijom za merenje pulsa kamerom. A zapravo:
Četrnaest startapa predstavili su svoja rešenja koja variraju od: smart measurement rešenja, preko 3D prikaza tkiva koje treba elektroporaciju, modela koji predviđaju uticaj promene cena lekova u jednom tržištu u odnosu na ostatak, do sistema za genetsku analizu koji između ostalog korisniku šalje DNK kit za merenje.
Sa druge strane, Bayer je svima ponudio svoj Grants4Apps akcelerator koji je bivši genetičar i vođa programa Jesus zamislio kao program u samom korporativnom srcu Bayera u Berlinu, sa idejom da mladi proaktivni ljudi izazovu postojeće paradigme velike korporacije.
Takođe veoma bitan momenat koji se gotovo neopaženo desio, od silnog fokusa na pičevanje, je da su na jednom mestu bili startapi iz regiona, te je činjenica da se nije pričalo na engleskom dovela do znatno brže komunikacije i konretnijih predloga za saradnju.
Kao član jedine srpske ekspedicije, bilo mi je važno da ostavimo dobar utisak kod domaćina i pametno se predstavimo regionu.
Tako smo prvo razbili i svoju, a i tenziju žirija, šalom. Takođe, kako naše rešenje ima hardversku komponentu nisam propustio priliku da žiriju dam istu na pregled. Međusobno su se dodavali i definitivno pored čula sluha jedini smo angažovali i čulo dodira kod sudija. Verujem da se to pamti.
Savet za sve druge kolege pičere na ovakvim događajima bio bi da uvežbate pič i za neformalni deo. Mi smo na njemu puštali da slike govore u naše ime, naoružani tabletima davali smo faktički ponovljen pič svim zainteresovanim stranama.
Osim toga — uvek je dobro ostati onaj divan poslednji sat kada najhrabriji ostaju da isprate organizatore i osoblje, a korporativne i startap maske spadnu, dijalekti i nacije se sklone i ostane ono najvrednije. Ljudi.
Objavio/la članak.
utorak, 2. Jun, 2015.