IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Po prvi put u istoriji, raketa iz svemira je sletela umesto samo eksplodirala ili završila na dnu okeana, što je veliki korak za smanjenje troškova istraživanja svemira.
SpaceX raketa Falcon9 po prvi put je uspešno sletela na (robotsku) okeansku baržu Naravno da te i dalje volim (ime broda). Razlozi zbog kojih je sletanje prvofaznog dela rakete toliko važno SpaceXu su mnogi — za početak je tu ušteda kroz mogućnost za ponovno korišćenje hardvera.
Važna je i bezbednost, kako se ne bi u nesrećnom slučaju desilo da neko ili nešto strada zbog greške. Letelice koje se vraćaju iz ‘dalekog’ svemira (Mesec, Mars) imaju i daleko veću brzinu od onih koje su u niskoj orbiti, poput spejs šatlova.
A kao što možemo da vidimo iz prethodnih pokušaja, greške pri sletanju mogu biti dramatične:
Upravo je zbog ovih prethodnih pokušaja ovo sletanje dočekano sa oduševljenjem po internetima — ljudi (s razlogom) vole ambiciozne ideje koje ne posustaju pred velikim izazovom.
Mogućnost reciklaže i reupotrebe raketne opreme i materijala je veoma značajna za troškove istraživanja svemira, a raketa koja je upravo sletela je vredna 60 miliona dolara. SpaceX je do sada 5 puta puštao u svemir raketu koju su želeli da testiraju za sletanje i sem ovog sada svaki put je bio neuspešan (3 puta neuspelo sletanje, 1 eksplodirala u vazduhu).
Uspeh u sletanju na Zemlju ista ova raketa uspela je ovog decembra, a malo pre nje sletela je na Zemlju i raketa kompanije Blue Origin koja je u vlasništvu još jednog tehnološkog preduzetnika, Džefa Bezosa, osnivača Amazona.
Šta je sledeće? Kako Wired prenosi, Ilon Mask je izjavio “Malo smo kao pas koji je stigao autobus, pitamo se a šta sad?”, mada je plan jasan — ponovno korišćenje vraćenog hardvera.
Objavio/la članak.
subota, 9. April, 2016.