Svaki uređaj može postati pametan uz pomoć mobilne platforme srpskog startapa pygmyTITAN

Do sada je proizvođačima uređaja elektronika iz mobilnih telefona bila nedostupna. Obezbeđujući im elektroniku, pygmyTitan omogućava im da direktno iskoriste i softver za mobilne telefone i sve pogodnosti koje nudi.

Marija Gavrilov
20/07/2016

U 2016. godini, broj korisnika pametnih telefona prelazi dve milijarde, a tehnologija koja je ovo omogućila postavlja standarde za transformaciju uređaja koji troše značajno više energije u portabilne, međusobno povezane uređaje.

Mobilna revolucija jeste zahvatila potrošačke proizvode, ali ne i širok spektar industrija — pygmyTITAN je startap koji ovo želi da promeni i uvede ovu tehnologiju u medicinske uređaje, robote, dronove, fitnes opremu, na jednostavan i brz način, kroz primenu embedded sistema zasnovanih na mobilnoj tehnologiji.

nikola nenadic

Priča nam Nikola Nenadić, CEO pygmyTITAN,

Ideja je da potrošačku mobilnu tehnologiju iz pametnih telefona upakujemo tako da je mogu iskoristiti proizvođači uređaja u drugim industrijama.

Do sada je proizvođačima elektronika iz mobilnih telefona bila nedostupna. Obezbeđujući im elektroniku, omogućavamo im da direktno iskoriste i softver za mobilne telefone.

Pored elektronskog modula, kupcima ćemo ponuditi ekstenziju Androida za embedded aplikacije u formi middlewarea, te skup cloud usluga za nadgledanje i kontrolu uređaja na terenu.

U tekstu koji je napisao za EETimes o usponu mobilne tehnologije u industriji, Nikola je objasnio zbog čega i dalje industrija zaostaje:

nikola nenadic

Danas je jedini izvodljivi način da se mobilne tehnologije koriste u industrijskim aplikacijama korišćenje raspoloživih potrošačkih mobilnih uređaja (pametni telefoni ili tableti) i njihovo povezivanje sa eksternim funkcionalnim dodacima.

Ima dosta kompanija koje ovo već rade: MobiSante za ultrazvuk, FLIR One za IR kamere i Oscium za osciloskope i analizu spektra.

Postoje dva značajna nedostatka kod ovog pristupa. Prvo, potrošački uređaji imaju kratko vreme opstanka na tržištu. Drugo, pametni telefoni i tableti imaju ograničen set interfejsa za opremu iz spoljnjeg sveta.

Trenutno čak ne postoji ni lagan način da se poveže jednostavni hardverski uređaj direktno na hardver pametnog telefona, bez korišćenja USB-a ili adaptera neke vrste.

U mnogo slučajeva, ovo znači da proizvođač koji želi da doda tu funkciju tabletu ili pametnom telefonu mora da izgradi dodatni embedded uređaj koji će procesuirati fizičke signale i komunicirati sa pametnim telefonom preko wi-fi/bluetooth signala ili USB-a.

pygmyTITAN-7343

Kažu, bez direktne konkurencije

Osnovni proizvod pygmyTITANa je embedded kompjuterski modul u formi minijaturne komponente koja se može lako ugraditi u bilo koji uređaj, a proizvod je namenjen proizvođačima uređaja u mnogim industrijama: dronovi, robotika, medicina, merni uređaji, logistika i transport, fitness, industrijski računari, između ostalih.

nikola nenadic

Kako suštinski otvaramo novo tržište embedded rešenja baziranih na tehnologiji pametnih telefona, teško je proceniti veličinu tržišta.

Naše aktuelne procene su da globalno tržište vredi nekoliko milijardi dolara godišnje. A ono što nam je krajnji cilj je da uspostavimo nove standarde u toj oblasti.

Osnovni proizvod pygmyTITANa jesu standardizovani mobilni računarski moduli sa fleksbilnim interfejsom zasnovanim na MIPI specifikacijama, čiji kreatori teže da stvore najsveobuhvatniji set specifikacija interfejsa za mobilne uređaje. Moduli operišu na Androidu, a bezbednost, navode, prevazilazi postojece industrijske standarde.

Do kupaca planiraju da dođu direktnom prodajom, preko distributera i promocije na sajmovima i u stručnoj štampi.

Već imamo preko šezdeset zainteresovanih kupaca, od kojih je dvadeset izrazilo spremnost da kupe prvi prototip.
Kupci su u najvećem procentu iz SAD, ali ih ima i iz drugih delova sveta.

Prototip narednog meseca

Nikola je jedan od osnivača, a kvalifikuje ga petnaestogodišnje iskustvo u razvoju embedded proizvoda, kao i vođstvo jedne od najznačajnijih kuća za dizajn embedded sistema u regionu.

Sama ideja je stara oko dve godine, a kako Nikola kaže, posledica je “kritičkog razmišljanja o stanju na svetskom tržištu embedded kompjuter modula”. Tim veruje da u ovom trenutku nemaju direktnu konkurenciju:

nikola nenadic

Postoje proizvodi bazirani na sličnoj tehnologiji, ali sa potpuno drugačijim pristupom. Verujemo da je naš proizvod u ovom trenutku jedinstven.

Tim je već uzeo jednu seed investiciju od Uroša Tomaševića, vlasnika kompanije Euro-ICC, koja će, posle izrade nekoliko demonstracionih modela, omogućiti lansiranje prvog prototipa u avgustu ove godine.

Naredni koraci za pygmyTITAN tim nakon izbacivanja prototipa biće upoznavanje ranih usvajača sa prvim iteracijama proizvoda, a potom i obezbeđivanje prve veće investicije od 1-2 miliona dolara za pokretanje proizvodnje.

nikola nenadic

Investicija je potrebna za uspostavljanje serijske proizvodnje, sertifikaciju proizvoda, razvoj sledećih proizvoda i dodatnih servisa (Android middleware i cloud servisi), kao i za razvoj poslovanja, makerting i prodaju.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

sreda, 20. Jul, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije