Četvrtog vikenda u martu, u saradnji sa Britanskim savetom i Bristol VR labom, po prvi put na svetu organizovaće se Hyper Reality hakaton sa ciljem da vidimo koliko je stvarna virtuelna realnost i istražimo razlike između stvarnosti, virtuelne i hiper-realnosti. Želimo da proširimo mogućnosti VR okruženja, percepcije “virtuelnog” pojedinca i iskustvene alate u hiperrealnosti.
Hakaton će trajati 48 sati i osam timova će imati priliku da stvori najkreativnije rešenje i osvoji ukupni nagradni fond u vrednosti od 3.500 funti. Osim novčanih vaučera, svi učesnici imaće jedinstvenu priliku da upoznaju sjajne kreativce koji rade u VR industriji, ne samo Srbije već i Britanije i celog sveta.
Šta je hiperrealnost?
Kao što smo rekli, cilj ovog hakatona je da vidimo razliku (i sličnosti) između različitih realnosti. Realnost, čista, je je ono što nas biološki okružuje i koju uglavnom doživljavamo bez tehnologije. Virtuelna realnost je simulirano okruženje koje može da se iskusi samo kroz upotrebu odgovarajuće tehnologija. Hiper-realnost je prostor između, koji sada stavljamo u fokus.
Korišćenjem dostupnih tehnologija, na ovom hakatonu učesnici će:
- poboljšati realnost,
- istražiti različite načine na koje okruženje interaguje sa nama
- promeniti načine lične percepcije
- unaprediti način na koji interagujemo sa i kroz tehnologiju
Kreiranje hiper-realnosti može biti u obliku iskustva izmenjene realnosti (podizanje iluzije gumene ruke na novi nivo), priče (igra/film/prezentacija) i/ili eksperimenta koji uključuje um i telo (novi način komunikacije čoveka i kompjutera)
Neki primeri mešanja fizičkih elemenata sa virtuelnom realnosšću su: The Void, Tick Tock Unlock, Belive your eyes, Carne y arena, itd.
Ko može da učestvuje?
Takmičenje je namenjeno učesnicima iz različitih profesionalnih sfera, uključujući: programere (Unity/Unreal), umetnike, grafičke dizajnere i dizajnere zvuka, scenariste, psihologe… Otvoren je za sve koji imaju ideju o kreiranju VR iskustva, bez obzira na oblast iz koje dolaze — od medicine, psihologije, arhitekture, biznisa, marktinga i sl.
Za hakaton se možete prijaviti kao pojedinac ili kao već spreman tim. Ukoliko aplicirate timski, prednost u odabiru će imati kompletniji timovi — oni koji imaju predstavnike različitih zanimanja, a idealno programer/ka, dizajner/ka, dizajner/ka zvuka i osoba zadužena za kreiranje priče (iz oblasti marketinga, obrazovanja, psihologije itd.).
Prevoz i smeštaj za učesnike van Beograda biće pokriven kroz program
Za hakaton ne morate da imate prethodnog VR iskustva, ali je dobro da se pre njega upoznate sa mogućnostima i osnovnim pravilima kreiranja za VR platforme.
Cilj i trajanje hakatona
Cilj ovakvog hakatona jeste da se proširi svest o prednostima i mogućnostima VR tehnologije u okviru zajednice, da svi naučimo nešto novo, realizujemo ideje i zabavimo se.
Šta to tačno znači i šta se sve može kreirati?
- stvarnost, virtuelna i hiperrealnost — Imate pravu sobu i njenu virtuelnu bliznakinju, treba da kreirate hiperrealno interaktivno iskustvo
- Interakcija čoveka i kompjutera — Kako možemo da povećamo opseg prostorne interakcije bez fizičkih kontrolera? Da iskoristimo moždane talase i telesne funkcije kao UI/UX alate
- Eksperimentisanje sa hiperrealnim multi-personalnim iskustvima — Omogućićemo vam multisenzornu i multimodalnu interakciju između hiperrealnog okruženja
Ovaj hakaton kreiran je sa Bristol VR labom, prostorom koji okuplja VR zajednicu u Bristolu, pa će ovo biti sjajna prilika za sve pojedince iz domaće zajednice da otkriju kuda se kreće razvoj novih tehnologija u svetu, i to kako kroz mentore, tako i učesnike koji nam stižu odatle.
Hakaton će trajati 48 sati i Startit Centar će obezbediti obroke, grickalice, piće i kafe, a tokom celog perioda takmičari će imati podršku mentorskog tima sačinjenog od domaćih i britanskih VR profesionalaca.
Sva VR oprema na hakatonu biće obezbeđena od strane organizatora, a od učesnika se očekuje da ponesu svoje kompjutere za rad. Spisak dostupne opreme možete videti ovde.
Hakaton je organizovan kao deo Digital Cities projekta i finansiran je od strane Vlade Velike Britanije.
Prijave
Prijave su otvorene kako za pojedince, tako i za timove, i to putem sledeće forme, a otvorene su do 16. marta. Za 20. mart planirana je pripremna radionica, na kojoj će se učesnici upoznati među sobom, sklopiti timovi, upoznati se sa dostupnom tehnikom i svim upustvima u vezi sa predstojećim takmičenjem.
Rok za prijavljivanje je nedelja, 18. mart do 23:59h. Po zatvaranju prijava, svi učesnici će putem mejla biti obavešteni o narednim koracima.
Sam hakaton će trajati od 23. do 25. marta.