Programiranje ljudskih gena u SAD i Kini — ko prednjači u trci?

Programiranje ljudskih gena u SAD i Kini — ko prednjači u trci?

Kina je već programirala gene 86 ljudi, a u SAD počinju prva klinička ispitivanja na njih 18.

Sanja Vatić
24/01/2018

Uzorkovanje ljudske krvi nagoveštava da bi moglo da se ispostavi kako je većina ljudi imuna na genetski inženjering, piše MIT Technology Review.

Iz uzoraka krvi 22 bebe i 12 odraslih ljudi, američki naučnici su otkrili da za dva tipa Cas9 proteina postoje antitela kod 65 odsto ljudi. Ta dva proteina su proizvodi dve bakterije S. aureus i S. pyogenes na koje naš imuni sistem ima odgovore.

Ovo znači da imuni sistem može da oteža terapiju koja se zasniva na programiranim genima, odnosno da CRISPR tehnologija programiranja koja targetira određenu sekvencu genoma ipak neće moći da se koristi za lečenje naizlečivih bolesti (kao što su se naučnici nadali). Osim manje efikasnosti, može se ispostaviti da je terapija CRISPR-om toksična za pacijente.

Za to vreme, u Kini su uz pomoć CRISPR-a programirani geni 86 ljudi u nekoliko kliničkih ispitivanja. Tamo su već tretirani pacijenati oboleli od kancera bubrega, pluća, jetre, grla i jednjaka, HIV-a i leukemije.

Prema svedočenju The Wall Street Journala, jedno od tih ispitivanja počelo je godinu dana pre nego što je prethodno saopšteno. Odnosno, kineska klinička ispitivanja startovala su još 2015. godine. Brži napredak mnogi vide kao posledicu manje rigoroznih propisa i zanemarivanja potencijalnih opasnosti. Baš kao što je ona do koje su došli naučnici u SAD.

Kinezi ove godine planiraju da testiraju CRISPR na još 16 pacijenata, dok u SAD Univerzitet u Pensilvaniji ovih dana pokreće prve eksperimente na ljudima (na njih 18 će proveriti da li je moguće lečenje tri vrste raka – mijeloma, sarkoma i melanoma) da bi uopšte proverili bezbednost postupka. Izdvajanjem i programiranjem T-ćelija iz krvi pacijenata, trebalo bi da ih nauče da bolje pronalaze i bore se protiv kancera.

I u SAD i u Kini je u toku ili u planu još nekoliko CRISPR kliničkih ispitivanja, a kasnije ove godine očekuju se i prva testiranja u Evropi koje će biti usmerena na lečenje β talasemije.

Sanja Vatić

Objavio/la članak.

sreda, 24. Januar, 2018.

IT Industrija

🔥 Najčitanije