IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Estonija je dobro poznata kao prostor sa koga potiču brojne inovativne tehnološke kompanije i startapi. Ono što čini estonski startap ekosistem posebno fascinantnim je to što ova zemlja ima nešto manje stanovnika od Beograda – milion i 300 hiljada ljudi. Medju interesantne kompanije i startape se ubrajaju Fortumo (čije usluge koristi i Nordeus), GrabCAD, Erply,
Estonija je dobro poznata kao prostor sa koga potiču brojne inovativne tehnološke kompanije i startapi. Ono što čini estonski startap ekosistem posebno fascinantnim je to što ova zemlja ima nešto manje stanovnika od Beograda – milion i 300 hiljada ljudi.
Medju interesantne kompanije i startape se ubrajaju Fortumo (čije usluge koristi i Nordeus), GrabCAD, Erply, Transferwise, Sportlyzer i mnoge druge, a Estonija je dom i vrlo interesantnoj Garage48 platformi startap dogadjaja.
Transferwise je pre nekoliko dana objavio da je dodao Maksa Levčina, ko-osnivača PayPala, svom krugu investitora. Sjajna vest za ovu kompaniju koja je ovako dobila izuzetno iskusnog i povezanog člana tima ali i za širi evropski ekosistem koji je sve više primamljiv teškašima iz Silikonske doline.
Tajni uspeha estonske scene će biti posvećen neki naknadni post ali je sigurno da je otvorenost i podrška vlade kontributivni faktor.
Fascinantno je čuti vest da je predsednik države otvorio nešto poput Seedcampa – dogadjaja koji ova investiciona kompanija organizuje širom Evrope kako bi pružila priliku startapima da se predstave, dobiju povratne informacije i eventualno udju u sam program.
Vrednost je pre svega simbolična ali ne i manje važna zbog toga – preduzetnicima i investitorima se pokazuje da je ovo prava stvar, da su u pravu što se time bave, a u široj javnosti se širi svest o važnosti preduzetničke inicijative i tehnologije kao privredne delatnosti.
Stvar koja me je iskreno fascinirala je činjenica da je predsednik Estonije, Tomas Hendrik, inače cyber security ekspert, ne samo otvorio dogadjaj nego i odslušao celu sesiju prezentovanja kompanija.
Koji kontrast izmedju takvog pristupa kada se uporedi sa jednom skorom konferencijom u regionu gde je odredjeni ministar pročitao pozdravni govor sa papira i odmah zatim uzeo svoju tašnu i izašao iz sale. (Realno, i to je bio odlučan i lep korak unapred al ipak, c’mon…)
Verujem da smo u Srbiji na veoma dobrom putu što se tiče podrške države razvoju tehnološkog preduzetništva, ne samo gledajući učestvovanje Digitalne Agende u osnivanju i radu ovog projekta već i šire aktivnosti ove institucije, kao što su podrške dogadjajima, konkursi za razvoj aplikacija i razne druge sjajne inicijative.
Ostaje nada da će se ovaj i ovakav rad Agende nastaviti i posle izbora i da ćemo nastaviti da idemo ka novim pobedama, uzimajući i primer Estonije kao inspiraciju za najbolji način da ih postignemo.
Fotografija pozajmljena od c3duarda. Za više informacija o ovom Mini Seedcampu ovde, za više priče o mogućnostima i modelima podrške države ovoj industriji u ovom intervjuu sa Jasnom Matić.
Objavio/la članak.
petak, 20. April, 2012.