Posle rekordne kazne Google korisnicima u Evropi daje izbor podrazumevanog pretraživača

Na ekranu će postojati četiri izbora, a za preostala tri mesta provajderi će se boriti kroz aukciju u svakoj od zemalja Evropskog ekonomskog prostora.

Marko Marković
05/08/2019

Google će od početka 2020. uvesti opciju biranja internet pretraživača na Android uređajima prilikom njihovog prvog setovanja. Odabrani pretraživač će postati podrazumevana opcija za sve pretrage na uređaju, a provajderi će morati da plaćaju Google-u svaki put kada se korisnik odluči za njih. Na ekranu će postojati četiri izbora, od kojih će Google uvek zauzimati jedno mesto. Za preostala tri mesta provajderi će se boriti kroz aukciju u svakoj od zemalja EEA (Evropski ekonomski prostor).

Ovaj potez američke kompanije je odgovor na kaznu od 4,3 milijarde evra koju im je izrekla Evropska komisija, izvršni organ Evropske unije. Najveća kazna koju je Google dobio je posledica upravo toga što su primoravali proizvođače smartfona da instaliraju njihov pretraživač i browser na svoje uređaje. Onima koji su to odbijali Google je onemogućavao pristup streaming servisima i Google Play prodavnici.

U međuvremenu Google je pokušao sa još jednim rešenjem. Instaliranjem jednog apdejta, prilikom ulaska na Google Play, korisnicima je ponuđeno da instaliraju druge pretraživače. To očigledno nije bilo zadovoljavajuće rešenje, pa su se sada odlučili da ta opcija bude ponuđena odmah pri prvom pokretanju telefona.

Ovo ne znači da jednom odabrani pretraživač neće moći više da se promeni. Sve će praktično ostati isto kao i do sada, osim što korisnicima neće biti nametnut izbor, već će odmah biti stavljeni pred četiri (koji će se svaki put pojavljivati nasumičnim redom kako nijedan ne bi bio u prednosti).

Kompanija je već odgovorila i na pitanje zašto su se odlučili da se putem aukcije biraju provajderi koji će biti ponuđeni. Njihovo objašnjenje glasi:

Aukcija je fer i objektivna metoda za odlučivanje koji će pretraživači biti uključeni u ekran za izbor. Ona omogućuje provajderima da sami odluče koliku vrednost pridaju pojavljivanju na ovom ekranu, pa će u skladu sa tim davati i ponude.

Nama će prihodi od aukcije pomoći da i dalje ulažemo u razvoj i održavanje Android platforme.

Ne treba da čudi što je ovakvo objašnjenje naišlo na negativne reakcije, uglavnom od „manjih” provajdera.

Prvo, sistem je postavljen tako da čak iako korisnik izabere određeni pretraživač, pa se posle 10 minuta prebaci na Google, izabrani provajder će morati da plati to što je odabran na početku.

Ono što više brine provajdere sa manjim finansijskim sredstvima je to što se pretraživači neće pojavljivati u izboru zbog toga što su kvalitetni, već zbog toga što će kompanije koje stoje iza njih jednostavno ponuditi više para.

Tako je CEO pretraživača Ecosia ovo nazvao veoma razočaravajućim vestima. Ecosia inače ima bazu u Berlinu, neproftina je organizacija, a prihode koriste za sađenje drveća u opustošenim oblastima. Po rečima Kristijana Krola, njihov zadatak je spašavanje prirode, a ne ulaženje u aukcijske ratove.

Ako odlučimo da se priključimo aukciji i platimo Google-u privilegiju da budemo opcija za pretraživač na Androidu, to može da bude na štetu miliona stabala koja bismo inače zasadili.

Odluka EU o konkurenciji je jasna – Google ima preveliku moć, odluka o tome koji pretraživači mogu da koriste Android, koji je drugi po veličini operativni sistem na svetu, ne bi trebalo da zavisi od Google-a. Ta odluka bi trebalo da bude na njihovim korisnicima.

Ova odluka se inače ne odnosti na Srbiju, pošto ona još uvek nije članica EEA i ne nalazi se na spisku zemalja u prijavi koje kompanije treba da podnesu Google-u. Srbija je inače aplicirala 2009. godine za članstvo u EEA, 2014. su počeli pregovori, a očekuje se da će zajedno sa Crnom Gorom biti primljena pre 2025.

Marko Marković

Objavio/la članak.

ponedeljak, 5. Avgust, 2019.

IT Industrija

🔥 Najčitanije