IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Korišćenje facial recognition sistema zabranjeno je javnim službama, uključujući i policiju, kao i privatnim firmama.
Uvođenje tehnologije za prepoznavanje lica u Srbiji je još pod velom misterije dok u SAD-u trend zabranjivanja njenog korišćenja dobija zaokret. Upotreba facial recognition tehnologije juče je zabranjena u Portlandu, u američkoj državi Oregon.
Zabrana korišćenja se odnosi kako na javne službe, uključujući i policiju, tako i na privatne firme koje se bave uslužnim delatnostima, poput prodavnica, restorana i hotela. To je najstroža zabrana ovog tipa uvedena u Sjedinjenim državama, a prema predviđanjima lokalnih čelnika, mogla bi da postane model koji bi sledio i ostatak zemlje.
Ovaj grad tako je postao prvi u SAD-u koji je upotrebu tehnologije „pametnog nadzora” u potpunosti zabranio i gradskim vlastima i kompanijama, te grad s najrigoroznijom regulativom u ovom domenu, piše CNN. Gradsko veće je o zabrani odlučilo jednoglasno, a ona za javne službe stupa na snagu momentalno.
Privatne firme biće dužne da se pridržavaju novog propisa od 1. januara naredne godine.
Inače, u SAD raste broj gradova u kojima su takvi vidovi sofisticiranog nadzora zabranjeni.
San Francisko, Oukland i Boston takođe izričito zabranjuju gradskim vlastima identifikovanje osoba prema dostupnim slikama iz baza podataka.
Kako je Startit Dnevnik u više navrata pisao, kontroverze u vezi s facial recognition tehnologijama učestale su tokom poslednjih godina, a najčešće se tiču ugrožavanja prava građana na privatnost, ali i nesavršenosti algoritama koje one koriste — naročito u slučaju osoba tamnije boje kože i žena.
Ove probleme, kao i mogućnost nadzora nad građanima koji s pravom učestvuju u demonstracijama, naveo je gradonačelnik Portlanda kao razlog uveđenja zabrane. Kako je naglasio, „tehnologija je tu da nam olakša živote i ne služi tome da je javni i privatni entiteti koriste protiv građana”.
Objavio/la članak.
četvrtak, 10. Septembar, 2020.