Pogledajte kako su dizajnirane klasične Nintendo video igre — procureo izvorni kod

Najznačajniji su podaci o igri Yoshi’s Island, pošto uključuju rane verzije sprajtova, korisničkog interfejsa i nivoa koje igrači nisu imali prilike da vide.

Marko Marković
31/08/2020

Brojni izvori na Redditu, Reseteri i Twitteru, objavili su da je došlo do curenja preko dva terabajta podataka kompanije Nintendo. Kako je javljeno, ovi podaci uključuju izvorne kodove za Nintendo 64, GameCube i Wii.

Među njima se nalaze prototipovi klasičnih video igara Nintenda kao što su Super Mario Kart i Super Mario World 2 (Yoshi’s Island). Upravo su podaci o Yoshi’s Island najznačajniji, pošto uključuju rane verzije sprajtova, korisničkog interfejsa i nivoa koje igrači nikada nisu imali priliku da vide. Jedan prototip za ovu igru — pod imenom „Super Magarac” — prikazuje potpuno novog lika u šumskom okruženju.

Anonimni izvori javljaju da se mogu naći i izvorni kodovi za igre F-Zero, Legend of Zelda: A Link to the Past, Super Mario RPG, Super Mario All-Stars, Link’s Awakening DX, Star Fox 2, Wild Trax i Pokémon Diamond and Pearl.

U teoriji, ovi podaci mogu da se iskoriste za pravljenje ilegalnih klonova hardvera koji će moći da pokreću softver tako da sve funkcioniše identično originalnim sistemima. Takođe, svi oni koji prave PC emulacije Nintendovih igara, mogli bi da iskoriste ove podatke da unaprede svoj softver tako da savršeno imitira originale.

Međutim, pitanje je na koji način će ovi podaci moći da se upotrebe. Budući da je do njihovog pojavljivanja došlo ilegalnim putevima, postoje teorije da će ovo zapravo usporiti developere emulacija. Ukoliko Nintendo uspe da dokaže da je developer video izvorni kod, mogao bi lakše da ga tuži za autorska prava.

Sa druge strane, pitanje je kako bi Nintendo mogao da dokaže ovakvu stvar, osim u neverovatnom slučaju da neko direktno prekopira čitav kod. Moguće je da ćemo u budućnosti imati sudski slučaj koji će pokušati da definiše kolika sličnost je neophodna da postoji između dva koda da bi bilo „dokazano” da je jedan kopija drugog.

Čitavo curenje podataka je, najverovatnije, poteklo nakon hakovanja servera kompanije BroadOn, koju je Nintendo angažovao da razvija softver i hardver za Wii.

Marko Marković

Objavio/la članak.

ponedeljak, 31. Avgust, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije