Početak primene 3D štampe u domaćoj medicini — Lekari iz Kragujevca ugradili prvo veštačko rebro

Saradnja Fakulteta inženjerskih nauka i Kliničkog centra u Kragujevcu rezultirala je prvim veštačkim rebrom koje je konstruisano i napravljeno uz pomoć kompjuterskog modeliranja i 3D štampača.

Nevenka Rangelov
20/04/2017

Tim hirurga iz Kliničkog centra u Kragujevcu, ugradio je pacientkinji prvo veštačko rebro u Srbiji, kako prenosi RTS. Kragujevački lekari su operaciju izveli u saradnji sa timom Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu, koji je uz pomoć kompjuterskog modeliranja i 3D štampača konstruisao i napravio anatomski implantat.

Rekonstruisana kost dužine 12 centimetara, napravljena je od medicinskog cementa i ojačana titanijumom i identična je odstranjenom rebru. U 3D tehnici je, po modelu kosti, na Inženjerskom fakultetu na printeru napravljen kalup, a u Kliničkom centru je u njega izlivena masa za veštačko rebro u koju je stavljena armatura.

Na Fakultetu inženjerskih nauka se već dugo bave primenom digitalne fabrikacije u hirurgiji, a pre 8 godina su kreirali i prvu veštačku grudnu kost.

Veštački implantati i 3D štampa se mogu koristiti i u drugim oblastima medicine, kod rekonstrukcije kostiju, tetiva i drugih vrsta tkiva, kao i za kreiranje protetičkih delova tela. Ovo je, nadamo se, nagoveštaj toga da će ova tehnologija tek naći širu primenu u domaćoj medicini.

Nevenka Rangelov

Objavio/la članak.

četvrtak, 20. April, 2017.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Nikola

nedelja, 23. April, 2017.

malo ste omasili :D ... ekipa iz kragujevca (masinski fax, katedra za rapid prototyping u saradnji sa doktorima) je radila skiniranje, obradu, print, ugradnju grudne kosti pre skoro 10 godina. od tada su sigurno radili i deo lobanje (isto sken, obrada, print, ugradnja). ne znam da li su radili jos sta od tada do ovog rebra ali daleko od toga da je rebro i "sad" neki pocetak :) .. @ekoend, bogdan kecman je nas covek iz beograda koji je deo jezgra (core team) RepRap projekta, koji je doneo 3d print na radni sto obicnog covek, vec 10 godina, od samih pocetaka reprap projekta. poklonio dosta printera skolama i organizacijama u srbiji.

EkoEnd

petak, 21. April, 2017.

Sećam se kada je bilo priče o 3D štampi kao štampi budućnosti. Nedavno sam čak čula da je par osnovnih škola u Srbiji dobilo 3D štampač. Svakako ovako nešto predstavlja veliki napredak u medicini.