Pet svetskih banaka nastavilo da profitira od „moćnih i opasnih igrača” — dozvolile protok 2 biliona „prljavih” dolara

Akcije HSBC i Standard Chartered Bank danas su pale na najniži nivo od 1998. godine — obe za po 3,6 odsto.

Marko Marković
21/09/2020

Pet svetskih banaka je nastavilo da profitira od „moćnih i opasnih igrača” uprkos tome što su ih američke vlasti već kaznile zbog ranijih neuspeha u sprečavanju protoka prljavog novca, javlja ICIJ.

Banke JPMorgan, Deutsche Bank, HSBC, Standard Chartered Bank i Bank of New York Mellon su između 1999. i 2017. dozvolile transakcije u visini od dva biliona dolara, koje su interni službenici označili kao potencijalno pranje novca ili druge kriminalne radnje.

„Najuspešnije” banke su Deutsche Bank, koja u svojim dokumentima ima zabeležen protok od 1,3 biliona sumnjivih dolara; i JPMorgan sa 514 milijardi, pokazala je analiza koju je ICIJ sproveo nakon dojave BuzzFeed News-a.

Neke od pomenutih banaka već trpe posledice. Nakon objavljivanja vesti, akcije HSBC i Standard Chartered Bank danas su pale na najniži nivo od 1998. godine — obe za po 3,6 odsto.

Istraga je zasnovana na više od 2.100 sumnjivih izveštaja o aktivnosti koje su banke podnele. Dosije, nazvan FinCEN Files, rezultat je istrage više od 100 novinskih organizacija iz 88 država. Prema izveštajima, banke su često vršile transfere za kompanije registrovane u „ofšor rajevima” poput Devičanskih ostrva, ne znajući krajnjeg vlasnika računa.

Primera radi, jedan od slučajeva zabeleženih u FinCEN dosijeu, pokazuje da je JPMorgan izvršio transakciju u visini od milijardu dolara za osobu koja je u bekstvu zbog malezijskog 1MDB skandala. Takođe, bivši menadžer kampanje aktuelnog predsednika SAD takođe je uspeo da prebaci novac preko ove američke banke — i to nakon što je podneo ostavku zbog optužbi da je primao mito i prao novac.

Zvaničnici Bank Policy Institute-a, organizacije koja lobira za pružaoce finansijskih usluga, izjavili su da banke ne mogu da „ispričaju svoju stranu priče iz pravnih razloga”.

Marko Marković

Objavio/la članak.

ponedeljak, 21. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije