IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Nadmaši ovo grozni, pohlepni, tvrdoglavi, pun reklama Windowsu.
Poslednje tri godine koristim Linux kao jedini operativni sistem. Onog trenutka kada sam napustila prethodni posao gde se od mene očekivalo da koristim Windows, obrisala sam ga sa računara i nikada nisam zažalila. Za mene je to bio krupan korak jer sam u to vreme dosta igrala igre, ali sam shvatila da to mogu i na Linuxu :).
Evo pet razloga zbog kojih preferiram Linux u odnosu na Windows:
Nadmaši to grozni, pohlepni, tvrdoglavi, pun reklama Windowsu.
Ja biram kada i kako ću da ažuriram Linux. To mogu da uradim preko GUI-ja ili komandne linije, a nije problem ni ako ga ne ažuriram uopšte.
Dok sam radila kao onlajn nastavnica, sistem mog laptopa se rušio nekoliko puta zato što je Windows rešio da treba da se ažurira. To je bilo i neprijatno i bolno iskustvo. Nije bilo ničega što sam mogla da uradim da bih ga sprečila da se ažurira, a u isto vreme negde u Japanu, moju učenik je verovatno besan čekao na mene. Ako ste ikada radili s Japancima, znate koliko oni cene tačnost.
Na Linuxu jedva da ima virusa. Sve akcije koje izvršavaju sistemske promene od korisnika zahtevaju da unesu svoju root lozinku. Eto vam ga na, grozni Trojanci.
Takođe, ovo je super za performanse samog računara pošto antivirusi imaju tendenciju da koriste puno RAMa. Da ne pominjem to što antivirsi nisu baš jeftini.
Sve što vidiš na Linuxu može da se prilagodi tako da odgovara tvojim potrebama. Možeš da prilagodiš svoj bootloader (mesto gde možeš da prebacuješ sa jednog operativnog sistema na drugi), GUI, ma sve što ti padne na pamet možeš da prilagodiš. Ja sam prilagodila svoj dekstop, ikonice, boje i dekoraciju prozora.
Sistem datoteka koji se koristi na Linuxu je ext4. On je daleko efikasniji od NFTS sistema koji se koristi na Windowsu. Jednostavnije rečeno, ne moraš s vremena na vreme da radiš defragmentaciju hard diska jer Linux automatski organizuje datoteke na način koji je najbolji za hard disk. Takođe, ext4 ima bolji sistem za upisivanje podataka na hard disk jer automatski označava neiskorišćene ćelije i preskače ih tokom operacija koje ga proveravaju. Tvoj hard disk će se bolje ponašati i definitivno ćeš osetiti veliku razliku u brzini ako rešiš da se prebaciš sa Windowsa.
Dakle, ovo je moje skromno mišljenje o duelu između Windowsa i Linuxa. Samo da znaš, ne kažem da je Linux najbolji operativni sistem za sve ljude na svetu. Isprobaj ga i vidi da li je prava stvar za tebe i da li zadovoljava tvoje potrebe.
Ovaj tekst je prvobitno objavljen na Hackernoon blogu, a preveden je i objavljen na Startitu uz dozvolu autorke.
Objavio/la članak.
petak, 4. Avgust, 2017.
Ivan
sreda, 13. Novembar, 2019.
Koritsim linuks osam godina više za internet, pisanje bloga i sl. Ali što se tiče profesionalnog rada za fotografiju, video editing i sl. Linux je tanak na žalost. Probao sam brojne programe ali to nije to. Na drugom računaru primoran sam da koristim Windows iz profesionalnih razloga a bio bih presreća da pređem kompletno na Linix. Šteta...
Balkanoid
utorak, 8. Avgust, 2017.
Naravno, linux je jako flexbilan, nekad ni sam ne znam da l se slomio il se samo savio :) Al stvarno ovakve flejmerske teme ne doprinose nicemu, linux-i i windows imaju svoje namene. Ko misli da je linux idealan, verovatno nije dovoljno dugo radio u njemu, i prosao verzionitise, kompabilitise, drajveritise... i ostale bolesti
Milos
nedelja, 6. Avgust, 2017.
Jos jedan razlog, koji je veoma bitan, je taj da na Linuks distribuciji mozete da vidite sta vas operativni sistem radi. Mozete da citate kod. To je osnovna razlika izmedju Windowsa i Linuxa, ako mene pitate.
novii
petak, 4. Avgust, 2017.
@ David - Nisam primetio da je u tekstu rečeno "da je Linux potpuno bezbedan od malicioznog softvera". Tačnije napisano je da "Na Linuxu jedva da ima virusa" što znači da opasnot ipak postoji.
Goran
petak, 4. Avgust, 2017.
Veliki sam fan linux distribucija ALI koristim windows 10 jer kada dodje do toga da moram da odradim graficki dizajn ili editujem video svi programi na Linuxu uredno crash-uju a i kada ne zabaguju onda je nivo rada daleko slabiji od onoga sto se dobija radom u Adobe paketima i slicnim. Bavio sam se nekim basic kodiranjem sajtova i to jedino funkcionise po meni kako treba ali tu govorimo o text editorima tako da nije neki veliki standard postavljen. I jos nesto, kada koristite chrome, chromium ili firefox na linux mint (ne znam za ubuntu) cesto dodje do seckanja/cepanja slike kada skrolujete. To se moze resiti nekakvim podesavanjima ali cete izgubiti sat vremena i jos mnogo zivaca i to nije jedini problem takve vrste. Jedan operativni sistem koji je dobar nema potrebe podesavati na svakom cosku, a linux to trazi. Koliko para toliko i muzike ocigledno..
milos
petak, 4. Avgust, 2017.
Veliki plus za Milicu Maksimovic :)
Aleksandar
petak, 4. Avgust, 2017.
Kul je Linux ali nema nista sto meni treba za posao pa bi mi bio beskoristan.
David
petak, 4. Avgust, 2017.
1. Jako je veliki problem ne ažurirati softver na Linux-baziranom sistemu. Neko će pročitati ovo što ste napisali, i imati pogrešnu (i opasnu) sliku kao rezultat. 2. Ponavljanje popularnog mita da je Linux potpuno bezbedan od malicioznog softvera je takođe opasno. Ovo je najviše posledica kulture slobodnog i open source softvera koja okružuje Linux, ne konkretnih tehničkih razloga, pa je stoga više sociološka nego tehnološka stvar. Linux korisnici i dalje moraju biti na oprezu---ne od istih stvari kao i Windows korisnici, ali pretnje postoje. 3. Na novijim Windows sistemima, takođe nije potreban poseban antivirus, s obzirom na Windows Defender koji dolazi sa OS-om. 4. Isto kao što sve sistemske promene zahtevaju root nalog na Linux sistemima, sve sistemske promene na modernim Windows sistemima zahtevaju korisničku lozinku (UAC). Prava opasnost često ne dolazi od sistemskih promena koje virusi mogu napraviti, nego od njihovog pristupa svim podacima na korisničkom nalogu. 5. Na modernim Windows sistemima, takođe nema potrebe za ručnom defragmentacijom. Takođe, izjava da je NTFS "daleko efikasniji" od ext4 je isuviše generalna i pojednostavljena. Ja uvek podržavam evangelizaciju Linux-a, ali ne po cenu širenja netačnih i/ili opasnih informacija budućim korisnicima.