IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
TRI analizator je uređaj koji laboratorijske testove obavlja uz pomoć pametnog telefona, a njeni tvorci tvrde da je jednako precizan kao i tradicionlana laboratorija.
Malo ko se neće složiti da je brzina dijagnostifikovanja bolesti važna. Međutim, korak do dijagnoze nije za sve jednak zbog različite razvijenosti medicinske prakse, standarda, podneblja i sl. Utopijska ideja je da to ne bi trebalo da bude razlog da oni koji imaju ozbiljne zdravstvene probleme, a nemaju gde da se leče, ne dobiju priliku za ozbiljnu analizu.
Na Univerzitetu u Ilinoisu u Urbana-Šampejnu možda se rodilo nešto dovoljno ozbiljno — prenosivi laboratorijski analizator. Takav jedan zdravstveni aksesoar ima potencijal da dijagnostifikuje bolesti i onim pojedincima koji žive u nedovoljno razvijenim delovima sveta gde su im zdravstvene ustanove nedostupne ili stotinama kilometara udaljene, onima kojima je ograničeno kretanje i ne mogu da odu do najbliže laboratorije ili onima koji često rade laboratorijske analize i na njih troše daleko više novca nego što bi to bio slučaj uz pomoć kućnog analizatora.
Naime, naučnici iz Ilinoisa razvili su tehnologiju koja omogućava pametnom telefonu da sprovodi laboratorijske testove, kako kažu, jednako kvalitetno kao tradicionalna laboratorija. U odnosu na skupu i glomaznu laboratorijsku opremu, ovaj analizator prenosa, refleksije i intenziteta spektra (spectral transmission-reflectance-intensity (TRI)-Analyzer) košta 550 dolara i jednostavno se dodaje na telefon i radi analizu uzoraka krvi, urina i pljuvačke. Odnosno, ovaj sistem je razvijen tako da može da obezbedi rezultate za laboratorijske testove koji se baziraju na promeni boje ili emitovanju svetlosti analizirane tečnosti.
Hiljade postojećih laboratorijskih testova će moći da bude prilagođeno ovom analizatoru. U radu u kom je izum predstavljen objavljeni su rezultati dva testa. Jedan je za otkrivanje biomarkera povezanih sa prevremenim porođajima, a drugi je test za fenilketonuriju kod novorođenčadi koji otkriva enzim koji je potreban za normalan rast i razvoj. Oba testa su dokazana kao precizna upoređivanjem s rezultatima iz tradicionalnih laboratorija. Takođe, ovaj uređaj može da podrži i Eliza test, koji podrazumeva analizu čitave lepeze enzima i proteina i otkriva mnoge bolesti (među kojima je i HIV infekcija).
TRI analizator je kućište od 3D štampane plastike, a njegov glavni zadatak je da optiku kamere pametnog telefona pretvori u spektrometar. Kada se kamera usmeri na uzorak i osvetli njenom belom LED lampom ili eksternom zelenom laserskom diodom, on reflektuje određenu svetlost. Optika iz kućišta tu svetlost optičkim vlaknom šalje kroz difrakcionu rešetku nazad do zadnje kamere i prikazuje osobine svetlosti, tj. rezultate. Analizator poseduje i sposobnost da analizira više uzoraka u isto vreme jer je opremljen kliznim mikrofluidnim ketridžima na zadnjoj strani kućišta.
Osim dobrih strana, vesti o TRI analizatoru prati briga da ne doživi sudbinu Theranosa, kompanije koja je nudila analizu krvi iz samo jedne kapljice. Strah je da se ne ponovi situacija da neka kompanija tvrdi kako može da izvede hiljade testova, od onih za kontrolu holesterola do složenih genetičkih analiza, a da se na kraju ispostavi kako rezultati ne mogu da se uzmu kao pouzdani. Plus za naučnike iz Ilionoisa je što, za razliku od Theranosa, novu tehnologiju koja pomaže u lečenju ljudi ne čuvaju samo za sebe. Patent TRI analizatora nije licenciran, pa može da bude upotrebljen i u drugim oblastima – veterinarstvu, ekologiji, farmaciji, kontroli kvaliteta, ispravnosti hrane…
Objavio/la članak.
utorak, 15. Avgust, 2017.