Tehnika koja je miševima izbrisala sećanje mogla bi ljudima da povrati vid

Narednog meseca naučnici će sprovesti prvu seriju optogenetske terapije na ljudima — tom prilikom pokušaće da povrate vid petnaest pacijenata

Marija Gavrilov
24/02/2016

Koristeći optogenetiku, odnosno biološku tehniku kontrolisanja ćelija (uglavnom neurona) svetlošću, naučnici su do sada uspeli da kod miševa izbrišu sećanja koja izazivaju strah. Narednog meseca će lekari po prvi put pokušati da upotrebe ovu tehniku ne bi li povratili vid kod 15 pacijenata koji boluju od Retinis pigmentose, oboljenja koje smanjuje responsivnost retine na svetlost, vodeći do slepila.

Optogenetika podrazumeva “zaražavanje” moždanih ćelija virusom koji nosi gen za protein (channelrhodopsin) osetljiv na svetlost, originalno prisutan u algama. Time inficirane ćelije postaju podložne kontroli, te ih je moguće “uključivati” i “isključivati” kao odgovor na svetlost određene talasne dužine i boje.

Tokom eksperimentalne faze, naučnici su ugrađivali optičke kablove u mozak životinje ne bi li stigli do svetlosno-osetljivih neurona. No, s obzirom na to da je samo oko već izloženo svetlosti, operacija mozga i ugrađivanje kablova neće biti nužno.

Način na koji naučnici planiraju da reše problem slepila je tako što će učiniti neurone u oku, koji se još zovu ganglijskim ćelijama, responsivnim na svetlost, zaobilazeći ćelije retine koje su već oštećene.

Ono što naučnici još uvek samo nagađaju je — u kojim bojama će pacijenti videti svet nakon operacije? S obzirom na to da channelrhodopsin protein absorbuje samo jednu boju, plavu, pretpostavka je da će pacijenti videti monohromatski, odnosno u jednoj boji.

Nada je da će mogućnosti optogenetike, koja je još uvek u razvoju, u budućnosti poslužiti ljudima sa moždanim poremećajima da povrate određene telesne funkcije kroz manipulaciju svetlošću. Takođe, postoje vizionari koji sanjaju da će ovom metodom moći da se unaprede moždane sposobnosti zdravih ljudi.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

sreda, 24. Februar, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije