Oktobarski DaFED prošao u znaku AngularJS

DaFED#26, za koji se registrovalo blizu 300 ljudi, odžao se u sredu, 1. oktobra u Novom Sadu. Predavanja rezervisana za ovo veče bila su vezana za guglov JavaScript framework AngularJS, koji se smatra dobrim izborom za sve one koji žele da izgrade dinamičnu mobilnu ili web aplikaciju. Miloš Janjić iz novosadske firme Vivify Ideas upoznao

Marija Gavrilov
07/10/2014

DaFED#26, za koji se registrovalo blizu 300 ljudi, odžao se u sredu, 1. oktobra u Novom Sadu. Predavanja rezervisana za ovo veče bila su vezana za guglov JavaScript framework AngularJS, koji se smatra dobrim izborom za sve one koji žele da izgrade dinamičnu mobilnu ili web aplikaciju.

Miloš Janjić iz novosadske firme Vivify Ideas upoznao je publiku sa onim što su on i njegov tim zabeležili kao best practices u kreiranju naprednih AngularJS aplikacija. Kako je rešavanje određenih začkoljica proizašlo iz razvijanja Vivifyjeve Scrum aplikacije, saveti koje je Miloš podelio sa publikom ne mogu se naći u brojnim tutorijalima dostupnim online, koji su u najvećem broju napisani u flat strukturi, što ne pogoduje razvoju kompleksnijih aplikacija.

Saveti od kojih je Miloš počeo i kojih se treba držati tokom celog procesa su:

Počnite jednostavno, i kako dodajete više stvari, tako pravite organizaciju. Ne trebaju vam kule i gradovi na početku – kada nemate ni temelje.

i

Najvažnije je da ostanete dosledni jednom standardu.

U skladu sa ovim, Miloš je preporučio korišćenje 3rd party biblioteka, koje olakšavaju posao i sprečavaju izmišljanje tople vode. Na ovoj listi su: restangular, angular-gestures, angular-iu-router, angular-local-storage, angular-loading-bar, angular-bootstrap, angular-translate, ng-file-upload, angular-google-chart, angular-bindonce.

Mladen Plavšić iz Eton Digitala pričao je o kombinovanju dve popularne programerske igračke: AngularJS i Symfony. Kako ovo ne ide uvek glatko, Mladen je ukazao na moguće načine za prevazilaženja problema u komunikaciji između ova dva frameworka.

Kroz svoje predavanje, ponudio je lepo izdizajnirano rešenje koje svima koji žele ovim da se bave nudi bolju organizaciju projekta. Koraci kroz koje nas je Mladen sproveo su sledeći: kod je unutar jednog repozitorijuma; RESTful API je pored ove aplikacije dostupan i mobilnim aplikacijama; korisnici su autentifikovani i mogu se kontrolisati nivoi pristupa; prevođenje sajta na druge jezike je jednostavno i lako; omogućena je dvosmerna real time komunikaciju između servera i korisnikovog pregledača i sajt je SEO friendly.

Oktobarski DaFED podržali su VegaIT Sourcing i Eipix. Pored sponzora, na samom početku predstavili su se i organizatori Drupal campa koji će se održati od 30. oktobra do 2. novembra u Novom Sadu.

Ovde možete pogledati snimke Mladenovog i Miloševog predavanja.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

utorak, 7. Oktobar, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije