Novosadski Libreeze pomaže Java developerima da besplatno prate promene biblioteka

Novi servis za Java programere olakšava praćenje promena relevantih biblioteka. Libreeze je besplatan, a planira se obuhvatanje i drugih programskih jezika

Marija Gavrilov
01/06/2015

Ekipa drytools, posle pobede na Startup Sabantuy u Novom Sadu vredno nastavlja da radi na ostvarenju misije: kako olakšati živote i rad developerima. Pre četiri nedelje je u sklopu toga pušten u rad novi servis Libreeze, koji pomaže Java programerima da dobiju informacije o novim verzijama biblioteka koje koriste u svom poslu. Servis je besplatan i predstavlja pokušaj tima da pruži vrednost zajednici.

Problem je mali, ali čest. Vođeni žalbama svojih kolega i koleginica, kao i potrebama samog tima, drytools trojka je prionula na kreiranje rešenja za sve koji ručno proveravaju postojanje novih verzija biblioteka i ne vide apdejte na vreme. Apdejtovane verzije su uglavnom naprednije i imaju rešene bagove iz proteklih, što je višestruko značajno programerima.

Korišćenje Libreeza je jednostavno. Uploadovanje i skeniranje pom fajla daće vam uvid u najnovije verzije biblioteka koje ste koristili, a ukoliko date svoj mejl, stizaće vam redovna obaveštenja ako dođe do promena.

Ekipa za sada nije sprovodila veliku kampanju promocije – oslanjaju se na direktne preporuke, svoju mrežu i tviter. Preko tvitera su kontaktirali Venkata Subramaniam, osnivača Agile Development Inc. i univerzitetskog predavača na Univerzitetu u Hjustonu, koji je pozitivno odreagovao i dao timu preporuke. Nakon ovog ohrabrenja, sajt je posetilo dve stotine ljudi.

Marko Gaćeša je u razgovoru za Startit napomenuo da se servis razlikuje od drytoolsa, koji je još uvek u razvoju, po nekoliko osnova:

Iza Libreeza stoji namera da se razvije zajednica i dodavaćemo servise koje primetimo da bi mogli da olakšaju ljudima život. Čitava misija drytoolsa je da ubrza developere i učini im rad lakšim. Libreeze je jedan od momenata na tom putu, i okrenut je zajednici, dok će drytools biti komercijalan servis.

S obzirom na to da je Java zajednica oslonjena na open source projekte, zajednica je otvorena za ovakve novosti i pozitivno je odreagovala. Naredni korak za Libreeze je da se proširi i na druge jezike, prvenstveno JavaScript i Ruby.

Marija Gavrilov

Objavio/la članak.

ponedeljak, 1. Jun, 2015.

IT Industrija

🔥 Najčitanije