Novosadski FTN je prvi fakultet u Evropi koji uvodi blockchain i Hyperledger u nastavu

Cilj predmeta “Paralelni i distribuirani algoritmi i strukture podataka” jeste da pruži široko znanje potrebno za ovladavanje blockchain tehnologijom.

Dubravka Vilotić
20/08/2018

Pre nekoliko meseci smo pisali o novom master programu Računarstvo visokih performansi koji je novosadski Fakultet tehničkih nauka ove godine uveo u okviru smera Računarstvo i automatika, a od nedavno je poznat još jedan zanimljiv detalj u vezi sa ovim masterom — to je prvi program u Evropi koji će uvesti predmet na temu blockchaina i Hyperledgera pod nazivom “Paralelni i distribuirani algoritmi i strukture podataka”.

Na tu temu smo razgovarali sa docentom dr Dušanom Gajićem, nastavnikom na FTN-u, koji smatra da je izuzetno bitno da se budući inženjeri već tokom studija upoznaju sa konceptom blockchaina:

Kriptovalute su u poslednje dve godine postale tema za koju se zainteresovala široka javnost. Pritom se često stavlja znak jednakosti između Bitcoina, Ethereuma  i ostalih sistema sa kriptovalutama i samog koncepta blockchain-a, što je vrlo daleko od istine. Bitcoin jeste samo prvi slučaj primene blockchain tehnologije, čije su mogućnosti primene značajno šire.

Naime, blockchain ima potencijal da fundamentalno izmeni način na koji funkcioniše čitava ekonomija i ljudsko društvo, i da nas putem realizacije koncepata kao što su pametni ugovori i algoritamski garantovano poverenje dovede do programabilne ekonomije budućnosti.

Kako bi se buduće generacije softver inženjera pripremile da na pravi način iskoriste potencijal koji nam pruža blockchain, smatram da je veoma važno da se sa njenim osnovim konceptima i metodama upoznaju još tokom studija.

Kao što smo već pominjali, master program Računarstvo visokih performansi je namenjen upoznavanju studenata sa praktičnom primenom arhitektura, algoritama i metoda računarstva visokih performansi u realizaciji složenih naučnih izračunavanja (Scientific Computing), kao i u radu sa velikim skupovima podataka (Big Data).

Cilj predmeta “Paralelni i distribuirani algoritmi i strukture podataka” jeste da pruži široko znanje potrebno za ovladavanje blockchain tehnologijom.

Obuvatićemo širok skup tema, počev od matematičkih modela paralenih i distrubuiranih sistema, preko pitanja kao što su konzistentnost, replikacija, otpornost na greške i postizanje konsenzusa u distribuiranim sistemima, pa sve do ovladavanja i realizacije praktičnih blockchain projekata korišćenjem Hyperledger Fabric frameworka i Hyperledger Composer alata koji se razvijaju kao softver otvorenog koda pod pokroviteljstvom Linuks fondacije.

Veliki broj fakulteta čije osnovne akademske studije obuhvataju računarske nauke u svom programu imaju i predmet kriptografija. Međutim, obzirom na to da to nije uvek slučaj, dovodi se u pitanje da li je za smer koji uči studente blockchainu potrebno dobro predznanje kriptografije.

Sigurno da dobro predznanje kriptografije može značajno da olakša razumevanje njene uloge u kontekstu blockchaina, ali plan i program predmeta su tako koncipirani da studenti osnovna znanja iz kriptografije steknu i tokom pohađanja predmeta – naravno ograničeno na teme od značaja za funkcionisanje blockchain distribuiranih sistema.

Modul Računarstvo visokih performansi, kako smatraju na FTN-u, je trenutno jedna od top ponuda u svetu jer još uvek nije disciplina koju većina fakulteta pokriva u svom programu.

Ovaj smer je uvršten u konkurs za školsku 2018/2019. godinu, a preduslov za upis su završene osnovne akademske studije iz oblasti računarstva ili informacionih tehnologija.

Novi modul Računarstvo visokih performansi nalazi se u okviru master studija na studijskom programu Računarstvo i automatika – studijska grupa Primenjene računarske nauke i informatika. Ovaj modul mogu upisati studenti koji su završili studijske programe osnovnih akademskih studija iz oblasti računarstva, računarskih nauka, informatike ili informacionih sistema na bilo kom fakultetu u zemlji i inostranstvu.

Pored studenata koji upišu ovaj modul, pojedine predmete iz modula mogu birati i studenti na ostalim modulima master studija Računarstva i automatike, kao i master studija Informacionog inženjeringa.

Konkurs za upis na master akademske studije na FTN-u možete naći na sledećem linku. Prijave u drugom konkursnom roku traju od 24. do 28. septembra za studente koji su osnovne akademske studije završili na srodnim programima na drugim fakultetima, dok je prijava za kandidate koji su završili osnovne studije na FTN 11. i 12. oktobar 2018.

Dubravka Vilotić

Objavio/la članak.

ponedeljak, 20. Avgust, 2018.

IT Industrija

🔥 Najčitanije