Novi program IBMa za cloud startape i podrška u Srbiji

Kompanija IBM ima istorijat duge i temeljne posvećenosti preduzetničkoj zajednici, a najvećim delom kroz svoj Global Enterpreneurship Program. Unutar te inicijative, prošlog meseca je objavljena i nova grana ovog programa, a to je  IBM Global Entrepreneur Program for Cloud Startups. Program je osmišljen kao globalna inicijativa sa fokusom na lokalno pokrenute startape kojima se na raspolaganje stavljaju

Zoja Kukić
18/12/2014

Kompanija IBM ima istorijat duge i temeljne posvećenosti preduzetničkoj zajednici, a najvećim delom kroz svoj Global Enterpreneurship Program.

Unutar te inicijative, prošlog meseca je objavljena i nova grana ovog programa, a to je  IBM Global Entrepreneur Program for Cloud Startups. Program je osmišljen kao globalna inicijativa sa fokusom na lokalno pokrenute startape kojima se na raspolaganje stavljaju svi potrebni resursi, uključujući i besplatan softver i tehničku ekspertizu.

Pored toga, članicama programa biće dostupno više od 600 mentora, odabranih među zvaničnicima kompanije ili preduzetnicima, ali i pristup globalnoj mreži klijenata.

Učešće u ovom programu traje godinu dana i za to vreme možete da dobijete 1.000$ ili 10.000$ mesečno za korišćenje SoftLayera ili Bluemixa. Sami određujete kolike su vam potrebe za datim softverima.

Kriterijumi koje startap kompanija mora zadovoljiti kako bi postala deo ovog projekta pretpostavljaju nekoliko jednostavnih uslova:

Za paket od 10.000$ potrebno je da su timovi bili deo akceleratora ili fonda koji je IBM prethodno odobrio.

Broj startapa  je za ekonomiju jedne zemlje jedan od ključnih pokazatelja razvoja budući da novi biznis modeli sve više gledaju u ove kompanije kada su u pitanju trendovi i inovacije. Iako u imenu IBM, I stoji za International, moglo bi isto tako da označava i Inovaciju.

Dvadeset jednu godinu za redom IBM je prva kompanija u svetu po boju patenata, a mnogo puta do sada IBM je bio pionir u naprednom mišljenju koje je pokrenulo novi trend.

A šta nudi IBM Global Entrepreneur program

101119672-IBM.530x298

Startapi koji su primljeni u ovaj program imaju pristup IBM proizvodima – Information Management, Lotus, Rational, Tivoli i WebSphere. Takođe, članovi bivaju pozvani da postaju deo Softlayer Catalyst programa, koji obezbeđuje besplatnu cloud infrastrukturu i podršku u vidu 1000$ mesečno za Softlayer proizvode i usluge.

Takođe su dostupne 1-1 mentorske sesije i podrška zaposlenih i menadžera IBMa, kao i pomoć oko promocije i povezivanje sa kompanijama, a startapi imjau prilike i da pičuju i na SmartCamp događajima.

U ovom programu možete da učestvujete 3 godine, tj. sve dok zadovoljavate kriterijume koji su potrebni za ulaz, koji su slični onima za program za cloud startape, ali nisu identični:

Ako hoćete da se prijavite, uradite to preko ovog linka.

Šta IBM radi u Srbiju?

IBM Srbija takođe je deo ove globalne inicijative i voljni su da pomognu domaćim startapima u razvoju i plasmanu proizvoda. Kako nam Ana Petonjić kaže, žele da se više uključe u saradnju sa startapima:

Već su preduzeti značajni koraci kako bi se upoznale lokalni startapi i, kroz direktni kontakt sa njima, identifikovale  poteškoće na koje one nailaze i najbolji načini na koji bi IBM mogao da im pomogne.

Ovo najčešće podrazumeva tehnološko partnerstvo sa kompanijom IBM ili pomoć u otklanjanju problema koji se tiču regulative kroz partnerstvo sa širom zajednicom.

Nedavno je u Potkrovlju održana radionica za startape koji barataju sa velikim podacima koju je držala naučnica iz IBM Istraživačkog centra, direktorkom Data Science grupe, Aleksandrom Mojsilović na kojoj se pričalo o preprekama na koje startapi nailaze, razlikama u načinu rada između startapa i korporacija, kao i koje su prednosti i mane oba sistema.

Osim toga, podržali su i Belgrade Venture Forum, gde je predstavio Bluemix, razvojnu platformu zasnovanu na cloud tehnologiji (PaaS), a kako nam kažu, planiraju da povezivanje sa preduzetničkom zajednicom od naredne godine bude još jače.

Ono što svakako ide u prilog domaćim startapima je postojanje jednog od Inovacijskih centara u našoj blizini – u Ljubljani, gde je moguće dobiti razne vrste pomoći i podrške u testiranju rešenja, plasmanu, povezivanju sa tehničkim liderima, IBM inovatorima i poslovnim partnerima.

Zoja Kukić

Objavio/la članak.

četvrtak, 18. Decembar, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije