Nemačka je pokrenula fond od 10 milijardi $ za razvoj startap ekosistema

Uprkos tome što su ovo, na prvi pogled, pozitivne vesti, deo nemačke javnosti je zabrinut jer postoje nedoumice oko toga kako će model finansiranja iz novog fonda funkcionisati.

Marko Marković
16/12/2020

Nemački Bundestag je odobrio takozvani Fond za budućnost, vredan više milijardi evra, koji bi trebalo da pomogne startapima u kasnoj fazi razvoja da prošire svoje poslovanje, piše Sifted.

„Investicioni fond za tehonologije budućnosti” obezbediće 10 milijardi evra za startap ekosistem do 2030. godine, u nadi da će tako privući najmanje 20 milijardi privatnih investicija.

Ovo su važne vesti za startape u Nemačkoj, pošto su oni tradicionalno imali problema sa prikupljanjem sredstava u svojoj domovini, i uglavnom su se oslanjali na inostrane fondove rizičnog kapitala. Šta više, po izveštaju Dealroom-a, objavljenom u martu 2020, udeo domaćeg kapitala je najmanji od svih većih ekosistema Evrope. Strane investicije (najviše iz SAD i Azije) rasle su dvostruko brže u odnosu na domaće.

Uprkos tome što su ovo, na prvi pogled, pozitivne vesti, deo nemačke javnosti je zabrinut jer postoje nedoumice oko toga kako će model finansiranja iz novog fonda funkcionisati.

Za sada se pretpostavlja da će KfW, državna banka za razvoj, dobiti dodatna sredstva da ih uloži u fondove rizičnog kapitala (VC). Postoji nada da će ovo podstaći privatne institucije, poput penzionih fondova, da ulažu, što bi na kraju dovelo da više para koji odlaze startapima.

Deo ostatka para bi trebalo da ode u Evropski investicioni fond (EIF), koji ulaže u VC firme na evropskom nivou, i u High-Tech Gründerfonds, koji ulaže direktno u tehnološke kompanije koje se nalaze u ranoj fazi i imaju visok potencijal rasta.

Jedan od članova odbora KfW-a izjavio je kako ovaj fond može da bude početni podstrek koji je nemačkoj startap sceni neophodan da bi rasla. Ipak, on je dodao nešto što je dobra lekcija za Nemačku, a bila bi dobra i za Srbiju kada bi se eventualno odlučila da napravi sličan fond.

Za državnu vladu je bitno da prepozna pravi momenat kada treba da prepusti tržištu da se samo razvija, nakon što uloži početna sredstva. Kao pozitivan primer izdvojio je SAD, čija je Vlada uložila u mladi, nerazvijeni ekosistem kako bi stimulisala njegov rast, a onda se udaljila i gledala ga kako cveta.

Nemački osnivači startapa imaju povoda za zavist i mnogo bliže svojoj domovini. Naime, francuski predsednik je tamo veoma poštovan zbog toga što je pokazao da su mu startapi veoma bitni. On je lansirao programe podrške kao što su La French Tech i više puta je javno izrazio svoju podršku za lokalni ekosistem.

Marko Marković

Objavio/la članak.

sreda, 16. Decembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije