IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Uverenje o deviznom prilivu za IT kompanije se automatizuje za iznose do 1000 evra i više neće morati da se podnosi za svaku pojedinačnu uplatu.
Narodna banka Srbije objavila je danas da je u saradnji sa predstavnicima Vlade, Saveta za inovaciono preduzetništvo i informacione tehnologije i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave razrešila nedoumice u vezi sa primenom propisa iz oblasti platnog prometa sa inostrantvom, koje se tiču realizacije priliva iz inostrantva.
Odredba se odnosi na privredne subjekte iz oblasti IT-a koji ostvaruju prilive iz inostranstva po jednom osnovu. Ove kompanije sada mogu dati banci trajni nalog o osnovu naplate za prilive do 1000 evra čime će se svi prilivi do navedenog iznosa automatski upisivati i proknjižavati, bez potrebe da se banka o tome posebno obaveštava. To faktički znači da se uverenje o deviznom prilivu za iznose do 1000 evra automatizuje i da neće morati da se podnosi za svaku pojedinačnu uplatu.
Milan Trbojević iz knjigovodstvene agencije “Knjiški moljac” podržava odluku Narodne banke i smatra da je važan pozitivan pomak u pravcu saradnje sa domaćim IT sektorom.
Ovo je jedan važan korak ka otvaranju NBS ka IT sektoru i pokazivanje toga da želi da priča o problemima koji se dešavaju u praksi. Naravno moje očekivanje je bilo da iznos bude veći od 1000 evra i da se ukinu obaveštenja za sve iznose do 15.000 evra, ali i ovo je jedan od prvih koraka i nadam se da je ovo samo početak olokšavanja poslovanja IT sektoru.
U Narodnoj banci navode da je odluka doneta radi unapređenja rada domaće IT industije. Ostaje da se vidi kako će banke ovu meru sprovesti u praksi, ali je ovo svakako korak u dobrom smeru.
Objavio/la članak.
četvrtak, 11. Maj, 2017.
Danijel
četvrtak, 18. Maj, 2017.
Ovo je OK za sve ljude koji rade za strane kompanije koji ne zapošljavaju direktno svoje zaposlene, već ih savetuju da otvore svoje firme na koje će im uplaćivati platu, a takvih danas ima dosta, međutim, firme koje iz inostranstva šalju novac za isplatu plata i doprinosa u skladu sa zakonom RS, će morati još da se načekaju. Sve u svemu, nije loše za početak.
Petar
četvrtak, 11. Maj, 2017.
Nije tema, ali tiče se uplata iz inostranstva... Pitanje je iz komentara sa https://startit.rs/zakon-paypal-50-obaveze-porez-drzava/ i glasi: "Kada lice registrovano za obavljanje delatnosti koristi PayPal (preduzetnik, doo,…) da li je sada nakon promene Zakona o PDV-u usluga koju PayPal naplaćuje kroz provizije oporeziva PDV-om? I sa tim u vezi kakvo je tumačenje da li je to usluga koja se koristi u Srbiji, te bi bila oporeziva i „porezom na uvoz usluga“ po odbitku?" Zna li neko nešto više o tome?