Nakon 6 godina razvoja i desetina miliona $ Amazon objavio i odmah povukao svoju video igru

Od 20. maja, kada je Crucible objavljen, nije prošlo ni nedelju dana, a već je spao sa Steam-ove liste najigranijih igara.

Tomislav Jelesijević
15/07/2020

Neuspeh igre Crucible „bacio” je kompaniju Amazon u pravu dilemu da li uopšte da posluje u industriji video igara. Sudeći po prvim rezultatima koje beleži visokobudžetni Crucible, Amazon bi u najblažem scenariju trebalo da ide na pauzu. Što je i učinjeno sa igrom, pošto je krajem juna objavljeno da je vraćena u zatvorenu beta fazu, piše Business Insider.

Iako je bila besplatna za igru i dostupna na Steam-u, igra je već krajem maja, samo nekoliko dana posle lansiranja, zabeležila drastičan pad po broju aktivnih igrača i nestala sa top liste na Steam platformi. Crucible je multiplejer pucačina koja po karakteristikama nalikuje Overwatch-u, a uz to primetno je da crpi inspiraciju iz igara poput League of Legends i Dota 2.

Kako primećuje BI, postoji nekoliko ključnih razlika u lansiranju Crucible-a i jednog od većih konkurenata, igre Valorant. Kada je ranije ove godine izašla igra Valorant, proces lansiranja bio je drastično drugačiji u odnosu na Crucible. U početku su svi zainteresovani pratili kako neki od najuticajnijih gejmera na Twitch platformi igraju, i to je bila zatvorena beta faza, a kako je vreme odmicalo širio se opseg igrača tako što su zainteresovani dobijali pristup igri. Potencijalni igrači su bili upoznati s igrom i imali pretpostavku kako da je igraju, a uz to i dodatnu motivaciju. 

Iako je Twitch u vlasništvu Amazona slična inicijativa povodom lansiranja Crucible-a sasvim je izostala. Nije bilo influensera i strima koji bi privukao potencijalne igrače. Organizacije nije bilo ni na YouTube-u gde je gledanje video igara takođe vrlo atraktivano. 

Kada je Crucible lansiran 21. maja imao je 25.000 igrača, a već sledećeg dana nestaje sa top 100 liste na Steam platformi i beleži svega 5.000 aktivnih igrača. Čak i da je Amazon imao poslovni model da se igra plaća i da je postigao ovakav rezultat, bila bi to loša statistika. Bez zainteresovanih igrača, Crucible ne može da zaradi od oglasa ili kupovina unutar igre.

U prethodnim nedeljama taj broj se kretao oko nekoliko stotina aktivih igrača tokom dana. Krajem juna kompanija vraća igru u fazu zatvorene beta verzije, s opravdanjem da će u tim uslovima održati snažniji fokus na dalji razvoj igre.

Pitanje je, zbog čega je Amazon postupio tako „trapavo” u lansiranju igre i šta je radio sve ove godine? Podsetimo se, na razvoj igre je potrošeno šest godina i više desetina miliona dolara.

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

sreda, 15. Jul, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije