IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Tri najbolja tima će dobiti priliku da predstave svoje ideje uživo kroz kratke prezentacije, a pobednička ideja biće nagrađena sa maksimalno 8.000 dolara.
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu u partnerstvu sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) raspisala je treći po redu Javni poziv za predlaganje inovativnih ideja u cilju stimulacije razvoja rešenja zasnovanih na otvorenim podacima koje nude lokalne samouprave, a koje su dostupne na Portalu otvorenih podataka.
Poziv je prvenstveno namenjen startapima, udruženjima, malim i srednjim preduzećima, ali i svim zainteresovanima koji nude inovativna rešenja za različite lokalne probleme, kako bi odluke bile donošene na osnovu podataka i informacija, a građani Srbije imali priliku da koriste inovativne usluge. Posebno se vrednuje inovativnost u pristupu, kombinovanje postojećih otvorenih podataka sa podacima prikupljenim od korisnika (eng. crowdsourcing data collection), kreiranje ili otvaranje novih baza podataka, kreiranje funkcionalnosti za posebnu ciljnu grupu (npr. građani, nastavnici, mediji), itd.
Ove godine u fokusu će biti „pametni gradovi” i načini na koje oni mogu da olakšaju život stanovnicima uz pomoć tehnologije. Veliku ulogu u kreiranju ovakvih gradova imaju podaci jer predstavljaju temelj planiranja i kreiranja novih usluga ili inoviranja starih, a takođe su i „ulazni materijal” u procesu donošenja odluka. U potrazi za odgovorom kako da se unapredi javni prevoz i informisanost građana, smanji gužva u saobraćaju, podaci mogu pokazati kako saobraćaj trenutno funkcioniše i gde nastaje problem koji se može uočiti detaljnijom analizom i ukrštanjem podataka.
Neke od oblasti u okviru kojih timovi mogu da ponude rešenja su:
Svi zainteresovani treba da definišu jedan lokalni problem koji može da se analizira ili reši uz pomoć otvorenih podataka, a problem na koji se odgovara kroz izazov treba da bude prepoznat od strane lokalne zajednice i prisutan u javnosti. Uslov za prijavu je i korišćenje minimum jednog seta podataka sa Portala otvorenih podataka, a neophodna je i da licenca za softverski kod rešenja bude otvorena, javno dostupna i pod GPL-kompatibilnom licencom.
Tri najbolja tima će dobiti priliku da predstave svoje ideje uživo kroz kratke prezentacije, a pobednička ideja biće nagrađena sa maksimalno 8.000 dolara. Više informacja o uslovima konkursa zainteresovani mogu pogledati na sledećem linku.
Svi zainteresovani za učešće u ovom programu treba da pošalju formular na mejl [email protected] najkasnije do 8. decembra 2019. godine.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 18. Novembar, 2019.