IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Predstavljamo nacrt državne strategije o razvoju domaće IT industrije. Sam sadržaj deluje razumno, ostaje da se vidi kako je planirana primena.
Večeras je izašla vest da je Vlada juče usvojila strategiju razvoja industrije informacionih tehnologija. Prema navodima Blica, zvaničnici su ovaj dokument sastavili “uz konsultacije sa predstavnicima vodećih IT klastera, Privredne komore Srbije i drugih nadležnih institucija”.
Nedavno smo i sami imali nezvaničnu priliku da pogledamo nacrt ove strategije i, budući da verujemo da je vredno za sve stejkholdere, počev od vlade i svih aktera u samom IT sektoru, da što pre steknu uvid u sadržaj dokumenta, delimo sa vama ovaj nacrt (još uvek nemamo potvrdu da li je i u kolikoj meri usvojeni dokument različit).
Centralna tema dokumenta je prepoznavanje transformativne uloge tehnologije u razvoju modernog društva i, pre svega, ekonomije, što je osvežavajuće i bar u neku ruku ohrabrujuće.
Među glavnim prioritetima su olakšavanje administracije za IT firme te podsticanje razvoja uspešnih domaćih tehnoloških firmi i proizvoda, ali bismo istakli kao ohrabrujuć signal i to što je među prioritetima i “jačanje kadrovskih potencijala“.
Bez uvida u najavljeni akcioni plan teško možemo evaluirati ovu strategiju, koja na papiru nije loša, ali isto tako nisu bile loše ni neke prethodne strategije, poput ove iz 2013. Ta strategija, međutim, nije primenjena, kao što je u svom komentaru na naš članak o subvencijama za zapošljavanje u IT-u primetio analitičar domaće ICT industrije Slobodan Marković.
Podsticaji za investitore davani su i ranije domaćim i stranim IT kompanijama, međutim, 2012. godine sprovedene su opsežne javne konsultacije države i IT zajednice, a rezultat toga je bila prva Strategija razvoja IT industrije, doneta početkom 2013.
Ovaj dokument, kao zvanično usvojena (i još uvek važeća) državna politika u ovoj oblasti, nije predvideo postojanje podsticaja za investitore u oblasti IT kakve danas vidimo.
Konsenzus IT zajednice u Srbiji i tada i danas mislim da je suštinski isti i svodi se na manje poreskog opterećenja i birokratije, bolji zakonski okvir za poslovanje i nove biznis modele, kvalitetnije obrazovanje i bolju infrastrukturu. Mislim da je veliki problem što je malo od pomenutog realizovano od 2013. do danas i što je izostala intenzivnija saradnja države i IT zajednice, koja je mogla da spreči nastanak situacija poput ove sada.
Umesto što se bavi stvarima koje IT zajednica ne traži i ne očekuje, država je već odavno trebalo da ima pune ruke posla oko, recimo, donošenja regulative za mikrofinansiranje i funkcionisanje rizičnih fondova, podsticanja privatnih ulaganja u startape, istraživanje i razvoj i obrazovanje, unapređenja IKT infrastrukture po školama, uvođenja brzog interneta u mestima koja ga nemaju itd.
U narednim člancima ćemo pregledati razlike između prethodne i nove strategije razvoja i pokušati da saznamo da li će se ova strategija zapravo primeniti u praksi.
Objavio/la članak.
subota, 19. Novembar, 2016.
R
ponedeljak, 21. Novembar, 2016.
Strategija je plaha, tanka i mršava sa minimalnim zadacima i minimalnim uticajem na značajniji razvoj IT-a. Pravna "reforma" - Pojedinačno, ovo je bitan korak, ali koji kasni barem 10 godina. Usto, verovatno se radi samo o parcijalnoj reformi, tj samo o e-plaćanju, a ne potpunoj e-upravi koja bi obuhvatila sve usluge svih državnih institucija na svim nivoima. Takođe pretpostavljam da će se sve napraviti da dođe PayPal, ali već ovoliko dugotrajno čekanje je napravilo nepovratnu štetu mnogim firmama i pojedincima. Kadrovsko povećanje - Takođe, kasni već xx godina i verovano se radi opet o parcijalnoj reformi a ne široj reformi koja bi uključila modernizaciju kompletne vertikale obrazovanja gde bi se preduzetnički i istraživački duh stvarao već od osnovne škole. Ali sve zajedno, mere su toliko sitne da svi oni koji se zalažu da se država ne upliće IT sektor mogu da budu zadovoljni. Ove mere imaju ograničen uticaj i samim tim niske ciljeve, što je možda i bliže našim mogućnostima. Ipak, mišljenja sam da narod koji se diči Nikolom Teslom treba da teži puno višim ciljevima i većoj istrajnosti u ovoj oblasti, većoj digitalizaciji i automatizaciji na svim nivoima i ozbiljnijem pristupu, kako Vlade tako i šire zajednice.
Stefan
nedelja, 20. Novembar, 2016.
Bili smo sami do sada,sami cemo i ostati,nikakve subvencije ne ocekujem od drzave i ne treba,samo neka ne mesaju prste vise u it,upropastice nam sve sto smo godinama gradili.
Dragan
subota, 19. Novembar, 2016.
Previše uopštenih rečenica. Nema konkretnih cifara koje opisuju stanje u državi 2015, nema ključnih indikatora performansi, nema planiranih odnosno obećanih brojki. Makar jedna brojka ka kojoj se teži.