IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
„Glavni uzrok nedovoljnog privrednog rasta Srbije leži u slaboj vladavini prava i visokoj korupciji…”
Srbija je po indeksu percepcije korupcije pala za jedna poen u odnosu na prethodnu godinu i nalazi se na 94. mestu od 180 zemalja pokazuje Globalni indeks percepcije korupcije 2020 koji je objavio Transparency International.
S indeksom 38 i svojom pozicijom na listi u rangu je s Brazilom, Surinamom i Kazahstanom. Ućutkivanje kritičkih glasova, nastavak urušavanja demokratije i ozbiljno ugrožavanje vladavine prava navode se kao najveći izazovi, piše Danas.
Upravo delanje države tokom pandemije, bilo je prilično kontroverzno po pitanju korupcije, a pokazalo je i njene posledice.
„Posle godina zanemarivanja, zdravstveni sistem zemlje testiran je kovidom-19 sa ozbiljnim posledicama. Korupcija ostaje prepreka medicinskoj specijalizaciji i napredovanju u karijeri”, stoji u izveštaju.
Korupcija je jedan od razloga zašto mladi i talentovani ljudi odlaze iz zemlje. Prema istraživanju Friedrich-Ebert ona je najveća prepeka za ostvarivanje njihovih želja.
Korupcija ne predstavlja samo socijalni problem, već nanosi i ozbiljne probleme ekonomiji. Ona koči inovacije i investicije. Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta je za Blic kao jednu od četiri stavke za reformu naveo „unapređenje investicionog ambijenta – pre svega smanjenjem korupcije i povećanjem nivoa vladavine prava”.
„Glavni uzrok nedovoljnog privrednog rasta Srbije leži u lošim ekonomskim i društvenim fundamentima: slaboj vladavini prava i visokoj korupciji, niskim investicijama i nedostacima u obrazovnom sistemu. Izražena korupcija narušava ravnopravne tržišne uslove i oskudna sredstava privrede usmerava ka neproduktivnim aktivnostima”, objasnio je Petrović u svom autorskom tekstu, naglašavajući da je upravo rast najveći ekonomski problem naše države.
Da je u Srbiji došlo do poboljšanja investicione klime, prošle godine je u svom Izveštaju o investicionoj klimi naveo Državni sekretarijata SAD, ali je dodao kako su korupcija i politički pritisci i dalje problem. Zapravo, na taj način je onima koji žele da ulažu u ovoj zemlji poručio da budu dodatno obazrivi.
Srbija je ovim padom došla na najniži nivo od 2012. godine, što može dodatno da ugrozi izlazak iz krize izazvane pandemijom. Da bi naša ekonomija bila na zadovoljavajućem nivou, mora brzo da raste, a da bi ona brzo rasla, nivo korupcije mora da pada. To je lanac i upravo on vezuje ekonomskog tigra, na njegovom drugom kraju je korupcija i tek kada se nje oslobodimo, tigar će moći da jurne.
Kako bi Srbija napredovala na ovoj skali, mogla bi da otvori podatke za dešavanja kao što su pandemija, a takođe bi mogla odgovornije da se odnosi prema novcu ulaganom za očuvanje životne sredine i namenski ga troši, te uredi zdravstvo.
Objavio/la članak.
petak, 29. Januar, 2021.