MIT: Daleko je Mask od povezivanja mozga i računara, sve to je samo spektakl

Neurološki čip koji Ilon Mask razvija već četiri godine nikada neće ispuniti ono što njegov tvorac obećava, tvrde naučnici Massachusetts Institute of Technology (MIT) u svom tekstu.

Petar Paunović
03/09/2020

Lečenje slepila, paralize i mentalnih bolesti, samo je deo stvari koje bi čip kompanije Neuralink trebalo da reši. Tako bar obećava njen osnivač Ilon Mask, poznat po Tesla automobilima i kompaniji Spice X. 

Ideja je u povezivanju čoveka i računara putem „niti”. Usađene duboko u mozak, te niti treba da uspostave komunikaciju između mozga i računara. U dalekoj viziji Ilona Maska, to bi prosto rečeno značilo da ćemo imati „Google” u svom mozgu, ali to je tek poslednji stepenik. Kako u svom tekstu objašnjavaju naučnici s MIT-a, ništa od najavljenog – nije ostvareno, tako da Neuralink nije stao ni na prvi stepenik.  

Najavljeno je da ćemo detalje saznati na spektaklu koji je održan prošlog petak. To možda i jeste bila seznacija za laike, ali ne i za stučnjake u neuro nauci. Šta više, gledaoci su obmanuti, jer su umesto demonstracije proizvoda, kako je najavljivano, videli uređaj koji niko ne može da kupi. To je jedina dobra strana cele priče, pišu istraživači, jer je većina medicinskih tvrdnji ove kompanije vrlo spekulativna. 

Pre 20 godina na ljudima rađeno ono što Mask danas predstavlja kao revoluciju

Naučnici podsećaju da su krajem prošlog veka istraživači počeli da postavljaju sonde u mozak paralizovanih ljudi. Njihova tadašnja ideja je bila da pokažu da pomoću signala u mozgu mogu da pokreću protetsku ruku ili kursor na računaru. Dakle, još pre 20 godina je na ljudima rađeno, ono što je u petak Mask na svinjama pokazivao kao revoluciju, stav je MIT-a. 

Neuralink se nadovezuje na radove prethodnih istraživača u ovoj oblasti i veruje u pojačavanje veze između mozga i računara. Izgleda da sve upravo ostaje na veri, s obzirom na to da Mask ne daje nikakve prognoze kada bi taj uređaj mogao da se testira i na ljudima. Tokom prethodne četiri godine Neuralink nije pružio dokaze da može, ili da je bar pokušao da leči depresiju, nesanicu ili desetak drugih bolesti koje su najavljivali. 

Ono što pred firmom predstoji je da osmisli i kako će „niti” opstati u mozgu decenijma, a samo za rešavanje tog problema su potrebne godine rada. Međutim, to je mali problem naspram svih prethodno navedenih, tako da u MIT-u veruju da je čitav YouTube spektakl bio deo Maskovog PR-a za njegove ostale projekte i privlačenje talenata i investicija. 

Sve na čemu je Mask do sada radio praćeno je kritikama, a često je bilo govora da neće uspeti u svojim namerama. Međutim, on je gotovo uvek uspevao u svojim nastojanjima, pa su sve kritike padale u vodu.  

Petar Paunović

Objavio/la članak.

četvrtak, 3. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije