Domaća MikroElektronika svojim proizvodom na Kickstarteru prikupila skoro 50% sredstava prvog dana

MikroElektronika po prvi put sa svojim samostalnim proizvodom izlazi na Kickstarter platformu. Hexiwear je IoT uređaj koji svojom multifunkcionalnošću gađa inženjere koji na njega mogu nadograditi i stotine različitih dodataka, ali i može biti zanimljiv radoznalim običnim korisnicima zbog svih tih već ugrađenih funkcija.

Zoja Kukić
24/02/2016

MikroElektronika, domaća kompanija koja pravi razvojne alate za mikrokontrolere već više od deceniju, izbacuje svoj novi proizvod Hexiwear na Kickstarter platformi kroz koji i ulazi u pretprodaju. Cilj je da skupi 20.000$, a u trenutku pisanja ovog teksta, 24 sata nakon lansiranja kampanje, već je na 9.000$.

Poslednjih godina glavna tema industriji mikrokontrolera je Internet of Things. Od giganata industrije, do mejkera koji se elektronikom bave iz hobija, svi pokušavaju da smisle kako da uređaje iz naše svakodnevice “opamete”. Međutim, IoT je za većinu nas još uvek samo koncept o kome pričamo, pametne kuće i uređaji su daleko od svakodnevnice, što je još jedan dokaz tvrdnji da je tehnologija ovih dana još uvek u pubertetu.

Mikroelektronika planira da Hexiwearom omogući developerima da smisle nove namene za senzore i mikrokontrolere sa malom potrošnjom struje, Bluetooth Low Energy, cloud i srodne tehnologije, kojima je zajedničko da troše vrlo malo struje.

Srđan Mišić, marketing menadžer Mikroelektronike vrlo jednostavno objašnjava multifunkcionalnost ovog uređaja:

Srdjan-Misic-MikroelektronikaTo je mali, moćni, beskonačno nadogradljivi razvojni sistemčić koji izgleda kao šestougaoni ručni sat, s tim što u rukama veštih inženjera može da bude hiljadu različitih stvari.

Pri tom je dizajniran kao potrošački uređaj. Čim napravite prototip možete da ga isprobate – bilo da hoćete da napravite pametni sat ili nekakav kontroler koji ćete zakačiti za zid ili bilo gde drugde. Hexiwear će izgledati dobro, a to je važno koliko i sama funkcionalnost.

Ovaj uređaj može biti meteorološka stanica, pedometar, pratilac pokreta — može biti sat, privezak, ali i baza za stotine drugih senzora, aktuatora i transivera.

hexiwear_kickstarter (8)

Reputacija i zajednica ključne za crowdfunding

Ovo nije prvi put da se jedan od proizvoda Mikroelektronike predstavlja kroz crowdfunding platformu, već su uspešno to postigli sa FlowPaw proizvodom, kao i sa drugim proizvodima na kojima su bili saradnici poput Ci40 creator kita i Hummingboard.

Srdjan-Misic-MikroelektronikaIzabrali smo crowdfunding jer je to bio najbolji način da proverimo kako će ljudi reagovati. Niko nije napravio ovakav alat do sada i smatrali smo da možemo da izazovemo mnogo veću reakciju ako napravimo Kikstarter kampanju pre nego što je Hexiwear sasvim gotov.

Takođe, na taj način možemo da prikupimo i feedback koji možemo da iskoristimo da usavršimo proizvod.

Zanimljivo je da ističu da je za uspeh na Kickstarteru ključna reputacija i zajednica koju su već izgradili, kao što potvrđuje i naše prošlogodišnje iskustvo.

Naime, Mikroelektronika proizvodi klik pločice sa univerzalnim konektorom mikroBUS™ koji su proglasili otvorenim standardom, što znači da svako ko pravi hardver čija funkcionalnost može da se menja može da samo stavi mikroBUS™ konektor na svoju ploču, jer time automatski njegov hardver postaje kompatibilan sa skoro 200 različitih pločica koje Mikroelektronika proizvodi.

Srdjan-Misic-MikroelektronikaNeki blogeri i mediji nas nalaze i sami. Tome svakako doprinosi to što smo prethodnih nekoliko godina postali poznati i prepoznatljivi po našoj liniji klik pločica (click boards, male dodatne pločice sa raznoraznim senzorima).

Na primer, u prethodne dve godine, click pločice su se dva puta pojavile na TechCrunchu. Ta prethodno stečena reputacija nam se sad isplaćuje.

click boards mirkoelektronika

Na Kickstarteru prvih 200 uređaja može se nabaviti po ceni od 37$, uređaj sa dodatkom narukvice za sat je 49$, a uz Docking stanicu je dostupan po ceni od 57$.

Partner Mikroelektronici u izgradnji ovog uređaja je NXP Semiconductors, koji su danas predstavili Hexiwear na Embedded World sajmu u Nimbergu (najvažniji sajam ove industrije). Pored ove kompanije, Mouser, jedan od najvećih distributera elektronike na svetu, promocijom Hexiweara na svom štandu na ovom sajmu takođe pomaže našoj kompaniji.

Za izgradnju cloud platforme partnera su pronašli u SrbijiWolkabout.

hexiwear_kickstarter (11) hexiwear_kickstarter (9)

Zoja Kukić

Objavio/la članak.

sreda, 24. Februar, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Petar Pajic

ponedeljak, 29. Februar, 2016.

Svaka čast, kako za ovaj proizvod, tako i za sve što je prethodno ostvarila po meni jedna od najboljih srpskih kompanija!

Nikola

četvrtak, 25. Februar, 2016.

Svaka cast! Ozbiljan proizvod.