Microsoftova najveća akvizicija u sektoru video-igara — 7,5 milijardi $ za kompaniju koja stoji iza Bethesda Softworks-a

Da li će Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, DOOM i Dishonored od sada biti dostupni samo na Xbox-u?

Marko Marković
22/09/2020

Microsoft je iznenadio javnost objavom da su kupili kompaniju ZeniMax Media, što ih je učinilo vlasnicima nekih od najpopularnijih video-igara u istoriji, ali i postavilo pitanja o budućnosti Elder Scrolls-a, Fallout-a, Wolfenstein-a, DOOM-a i Dishonored-a.

Studio Bethesda, koja je u vlasništvu ZeniMax-a, na ovaj način će potpasti pod Xbox brend. Sa te strane, bila bi razumljiva odluka da Microsoft zadrži ekskluzivitet i onemogući igre ovog studija na Sony Playstation-u i Nintendo Switch-u.

Međutim, Microsoft-ove odluke poslednjih godina ukazuju na drugu strategiju. Nakon što su pre tri godine lansirali sistem pretplate Xbox Game Pass, čini se da im više nije stalo do isključivih prava na igre, pa ni do toga da korisnici plaćaju punu cenu za njih, piše The Verge.

Game Pass ima 15 miliona pretplatnika, objavljeno je danas na sajtu kompanije. Prosečna mesečna pretplata je 10 dolara, s tim što ima korisnika koji su iskoristili popuste i jednokratne promocije u visini od jednog ili pet dolara, piše The Verge. Po ovoj računici Microsoft od Game Pass-a zarađuje više od milijardu dolara godišnje. Kada se na ovo dodaju profiti od prodaje konzola, igara drugih studija koje je moguće igrati na njima, pa mikrotransakcija, jasno je da Xbox vrlo zdravo posluje.

Zbog toga nije najpametnija odluka da Microsoft igre koje su otkupili zabrani na rivalskim konzolama. Ukoliko Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, DOOM i Dishonored postanu dostupni za samo 10 dolara mesečno, pored igara koje se već nalaze u Game Pass paketu (Minecraft, Halo, Gears of War i Forza), procenjuje se da bi broj pretplatnika vrlo brzo mogao da poraste na 30 miliona.

Dalja računica kaže da bi za 50 miliona pretplatnika inkasirali više od šest milijardi dolara godišnje. Ovo je tri puta više nego što je Fortnite zaradio tokom 2019. i blizu godišnjim prihodima Activision Blizzard-a, najvrednijem izdavaču igara u industriji.

Akvizicija ZeniMax-a je druga najveća u istoriji video-igara (posle SuperCell-a od strane Tencent-a), a najveća u istoriji Microsoft-a. Kompanija je 2014. za 2,5 milijardi dolara otkupila Mojang Studios, koji stoji iza Minecraft-a — najprodavanije video-igre svih vremena. Od 2018. su se ozbiljnije posvetili akvizicijama, pa su otkupili studije Obsidian, Double Fine i Ninja Theory.

Marko Marković

Objavio/la članak.

utorak, 22. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije