Microsoft 2001: Linux je kancer. Microsoft 2020: Pogrešili smo oko open source-a

Deluje sve izglednije da je Microsoft uspeo da napravi izvanrednu transformaciju od dolaska Satje Nadele na čelo. Pored poslovne, ona je i kulturna.

Tomislav Jelesijević
19/05/2020

Nekada percipiran kao veliki zli vuk globalne IT industrije, ne uvek bez razloga, Microsoft je prošao kroz niz tranzicija u drugoj deceniji 21. veka. Nakon dugog perioda „muženja” profitabilnih tradicionalnih poslovnih modela, uspešno se prebacuju na oblak, odustali su od kanona i prihvatili tuđe platforme poput iOS-a, koje bi u „starom” Microsoftu bile bogohuljenje… Ali su napravili i značajan kulturni zaokret u pogledu stava prema open source softveru. 

Sećate li se ovoga?

Stiv Balmer je legenda Microsofta i globalnog IT-a generalno, između ostalog zbog ovog epskog nastupa, ali i zbog tvrdokornih stavova poput, recimo, toga da je Linux „kancer koji se kači na sve što dotakne u pogledu intelektualne svojine”.

Balmera nema u Microsoftu već neko vreme, ali se može reći da je njegova mantra nastavila da živi. Preopoznajući da inženjeri vrednuju i vole open source, i možda lišen paranoje i poriva za globalnom dominacijom, gigant iz Redmonda je usvojio open source i u praksi i u načinu razmišljanja. 

Pakao se zaista zamrzao, jer je Microsoft danas najveći doprinosilac open source projektima na svetu, daleko ispred Facebooka, Google-a i drugih. Tokom proteklih godina postepeno je otvarao svoje projekte poput PowerShell, Visual Studio Code, PowerToys i druge, uz najavu ubacivanja nativnog Ubuntu Bash shell-a u Windows 10. 

Da ne bi sve ostalo na akcijama, jedan od predsednika Microsofta, Bred Smit je, kako prenosi The Verge, nedavno izjavio i sledeće: „Bili smo na pogrešnoj strani istorije kada je krenula eksplozija razvoja open source-a početkom decenije, a to mogu da kažem i u svoje lično ime. Ono što je dobra stvar, ako poživiš dovoljno dugo možeš da učiš i da shvatiš da treba da se promeniš.” 

Strah i prezir koje je svojevremeno Microsoft izazivao kod programera i preduzetnika se oseća i danas i čuje se povremeno kao motiv u hajci na Bila Gejtsa. Obrni okreni, open source je izuzetno važna institucija globalne IT industrije i lepo je videti ovako veliki zaokret, a ukoliko biste želeli da vidite više sadržaja o open source-u na Startit Dnevniku javite nam predloge.

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

utorak, 19. Maj, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije